Peaasi.ee vaimse tervise kohvikute võrgustik laieneb
30. detsembril avab Peaasi.ee vaimse tervise kohvik end teistkordselt ka Kuressaares kohvikus Good Mood Food. Sel päeval on kohvikud avatud ka Tallinnas, Tartus, Viljandis ja Pärnus. Esimene kohvik saarlastele toimus novembri viimasel laupäeval ning Peaasi.ee vabatahtlikele jätkus külalisi igasse tundi.
„Võrgustiku laienemine teeb alati rõõmu – järjest suuremal hulgal Eesti inimestest tekib võimalus minna oma muresid ja väljakutseid jagama ning nõu küsima. Kuressaare puhul on rõõm ka selles, et tegu on saarega, kust on keerulisem mõnda teise Eesti linna abi saama sõita,” rääkis Peaasi.ee projektijuht Sandra Liiv.
Võrgustiku laienemine teeb alati rõõmu – järjest suuremal hulgal Eesti inimestest tekib võimalus minna oma muresid ja väljakutseid jagama ning nõu küsima.
Peaasi.ee on vaimse tervise kohvikute kontseptsiooni arendanud alates 2021. aastast ning käesoleva aasta jaanuaris alustati regulaarselt vaimse tervise kohvikutega iga kuu viimasel laupäeval Tallinnas ja Tartus. Kevadest lisandusid igakuised kohvikud Viljandisse ja Pärnusse.
„Aastaga oleme korraldanud üle 70 kohviku ning pakkunud tuge või olnud olemas üle 200 inimese jaoks.Vaimse tervise kohvikute esimene aasta osutus edukamaks kui oskasime arvata. Väiksemates kohtades on alustamine olnud keerulisem, kuid tänaseks oleme saanud kõikides kohvikutes inimestele ikka päris rasketel hetkedel toeks olla, “ võttis aasta kokku Sandra Liiv. Ning lisas: “Kõige suurem roll on selles muidugi vabatahtlikel, kes on julgenud end panna kuulaja roll, teadmata seejuures mis neid ees ootab. Kuidagi ette valmistada pole end ju võimalik – kas ootab ees muhe vestlus ja lugemismaterjalide soovitamine või elupäästev vestlus inimesega, kes päriselt kaalub elust lahkumist. See on päris suur vastutus, mida võtta ning selle eest oleme vabatahtlikele väga tänulikud ning püüame neile omalt poolt toetavat tugivõrku pakkuda.”
Aastaga oleme korraldanud üle 70 kohviku ning pakkunud tuge või olnud olemas üle 200 inimese jaoks.
Vaimse tervise kohvikus olevad vabatahtlikud on läbinud vaimse tervise esmaabi koolituse, kus nad omandasid toetava kuulamise ja vaimse tervise esmaabi pakkumise oskuseid. Vabatahtlikud istuvad eraldi märgistatud lauas valge T-särgiga, millel on kiri „Olen olemas”.
Vaimse tervise kohvikutes saab vestelda peamiselt eesti keeles, kuid piiratud aegadel ka vene ja inglise keeles ning vähesel määral ka muudes keeltes.
- Vaimse tervise kohvikute lisainfo: Peaasi.ee