1. Avaleht
  2. Tervis
  3. RAADIO ELMAR I Saunameister Johanna Jakobson: saunas on võimalik ka teatrit teha
RAADIO ELMAR I Saunameister Johanna Jakobson: saunas on võimalik ka teatrit teha

RAADIO ELMAR I Saunameister Johanna Jakobson: saunas on võimalik ka teatrit teha

Raadio Elmari hommikuprogrammis “Ärka, kaunis maa!” käis külas Elamus SPA saunameister ja Eesti Aufgussi eestvedaja Johanna Jakobson. Johanna rääkis saates, et Aufguss on saunarituaal, millele on lisatud graatsiline saunatehnika ja millega pannakse saunas liikuma kuum õhk ning aroomid. „Kuigi Aufgussil on olemas mitmeid erinevaid variatsioone, siis keskendume seekord Aufgussile kui saunateatrile, ehk saunas on võimalik ka teatrit teha,“ lausus ta.

Johanna Jakobson ja Karl-Peeter Kangur. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Saunas käies saavad inimesed sõpradeks

Johanna selgitas, et kõige lihtsam on võrrelda Aufgussi tantsuteatri lavastusega, ehk kus näitlejad on laval, neil on seljas kostüümid, paigas on valgus ja helitehnika ning olemas on erinevad lavakujundused. Kõik see on vajalik loo edasi andmiseks. Ta tõi välja, et kui tantsuteatris väljendatakse ennast läbi tantsimise, siis saunateatris väljendatakse ennast läbi rätikuga vehkimise. „Rätikuga vehkimine on justkui tants ja kõik muu, näitlemine, tarvikute kasutamine on justkui päris teatris.“

Johanna nentis, et kuigi eestlane on väga kõva saunarahvas, siis tänapäeval kipub mureks olema see, et ei osata enam sauna nii palju hinnata kui varem. Kui vanasti oli saun ainus koht, kus sai olla ja ennast ravida, siis tänapäeval mõeldakse, et milleks ikka laval istuda ja leili visata. „Aufguss ja saunarituaalid annavad inimestele võimaluse päriselt saunas elamusi kogeda. See pole lihtsalt laval istumine, vaid keegi päriselt tegeleb sinuga, annab sulle juhiseid ja nagu on öelnud Anton Hansen Tammsaare, siis: „kui inimesed on koos saunas käinud, on nad peaaegu sõbrad.“ Ehk siis saunas käies või Aufgussi vaadates, saavad inimesed ka sõpradeks ja kõik on omad.“

Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Saunateater kui tippsport

Johanna rääkis hommikuprogrammis, et 2023. aasta septembris toimusid Saksamaal Aufgussi maailmameistrivõistlused, kus tema ise ja kolleeg Karl-Peeter Kangur käisid Eestit kui kõva saunariiki tutvustamas. „Eelmisel aastal me veel ei võistelnud, aga kohapeal oli võistlejaid 17 erinevast riigist ning nädala jooksul toimus üle 100 saunateatri etenduse,“ selgitas ta ja lisas, et võisteldi erinevate saunateatri etendustega ja kuigi tegu on küll teatriga, siis võistlus on see sellepärast, et tegu on justkui tippspordiga. „80 kraadides kuumuses peab 15 minutit järjest taidlema, näitlema ja tegevusi tegema – see on keeruline ning seal on ka mitmeid erinevaid reegleid.“

Eelmisel aastal me veel ei võistelnud, aga kohapeal oli võistlejaid 17 erinevast riigist ning nädala jooksul toimus üle 100 saunateatri etenduse.

Rätikutehnika on tõeline kunst

Johanna sõnas, et võistlusel on 2-5 kohtunikku, kes istuvad erinevates sauna osades, kes kõik jälgivad pingsalt saunameistrit ja seda kas viimane teeb kõik õigesti ning hästi. Ta sõnas, et võistlusel on palju erinevaid reegleid ning kokku on võimalik saada 700-800 punkti. Punkte arvestatakse seitsmes erinevas alagrupis. „Näiteks professionaalsus, ehk kas saunameister annab organisatsioonile õigel ajal oma muusika- ja valgusfailid. Ka saunas kuumuse tõstmine ja selle edasi andmine. Saunas peab võistlustel kuumus ühtlaselt üles minema. Kui võistleja kohe alguses viskab terve pange vett kerisele, siis pannakse kirja miinuspunkt, sest kuumus on kohe üleval ja inimesed ei jaksa seal olla.

Johanna Jakobson. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Samuti on tähtis rätikutehnika. See on üks olulisemaid asju ja seda õpitakse aastaid,“ selgitas ta ja lisas, et kuigi on ise õppinud rätitehnikat poolteist aastat pole ikka veel kõige paremal tasemel. „See on tõeline kunst. Samuti on olulised aroomide kasutamine, atmosfääri loomine. Kõiki kategooriaid hinnatakse hästi põhjalikult.“

Johanna tõi välja, et leili valades on näiteks selline reegel, et alguses tuleb valada graatsiliselt leili, seejärel kuivatama kulbi ära, panema graatsiliselt jääpalli kerisele, sinna ümber veel leili valama, kulbiga jääpalli katki tegema, kulbi kuivatama ning veel leili valama.

Saun, instrumendid ja vihtlemine on õige spaa

Saunameister oli stuudiosse kaasa võtnud ka instrumendi, mida kasutatakse Elamus SPA-s toimuval helirännakul. Ta soovitas ette kujutada olukorda, kus oled mõnusas 70 kraadises saunas, on hämar, sul on silmad kinni, oled lõõgastunud ning su kõrva ääres käib vaikne ning lõõgastav heli. „Niimoodi 2-3 minutit ning seejärel võetakse uus rahulik pill. See on väga lõõgastav ja kui need helivibratsioonid lähevad inimeste kehasse, siis see füüsiliselt mõjutab närvisüsteemi. See omakorda parandab vaimset ja füüsilist tervist. Saun, instrumendid ja vihtlemine on õige spaa,“ leidis ta.

Meelelahutus ja tervis käivad käsikäes

Küsimusele, kas 26. – 28. juulil Mustamäe Elamus SPA-s toimuvad saunameistrite Eesti Meistrivõistlused, võidab ära Johanna, vastas ta, et nii nende tiimis kui ka Eestis üldiselt on nii palju häid saunameistreid, et võita võib ka keegi teine. „Kokku osaleb hetkel kümmekond saunameistrit, kellel on kõigil omapärased lood. Tulemas on väga põnev ja raske võistlus, kus meelelahutus ja tervis käivad käsikäes.“

KUULA INTERVJUUD!

MEISTRIVÕISTLUSTEKS VALMISTUMISE GALERII: EVELIN KRUUS

Head Uudised GoodNews