1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Uus diagnostikameetod aitab südamehaigetele individualiseeritud ravi määrata
Uus diagnostikameetod aitab südamehaigetele individualiseeritud ravi määrata

Uus diagnostikameetod aitab südamehaigetele individualiseeritud ravi määrata

Regionaalhaigla südamearstid diagnoosisid esmakordselt Eestis koronaararteri spasmi atsetüülkoliiniga, meetod aitab patsiendile täpsema diagnoosi panna ning vastavalt individualiseeritud ravi määrata.

Foto: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla

„40ndates naispatsiendil oli suvel südamelihase infarkt, kuigi tal puudusid igasugused klassikalised südameveresoonkonna haigusi soodustavad riskitegurid. Peale haiglast lahkumist jätkusid rindkerevalud füüsilise ja emotsionaalse koormuse korral, mis segasid tuntavalt patsiendi igapäevaelu ning mille täpne põhjus ei olnud teada,“ kirjeldas esimese protseduuri teostanud kardioloog dr Boris Lapidus patsiendi olukorda. Seetõttu otsustati diagnoosi täpsustamiseks rakendada spasmi provokatsiooni atetüülkoliiniga, mis võimaldab koronaarfüsioloogia igakülgset ja täpset hindamist.

Dr Lapiduse sõnul jõuti uue diagnostilise meetodi kasutamise tulemusena ka patsiendi vaevuste põhjuseni. „Provokatsioonitesti sooritamine tõestas mikrovaskulaarset vasospasmi, mis on tõusnud resistentsuse ja sellega seotud sümptomite põhjuseks. Selge diagnoosini jõudmine võimaldab nüüd rakendada vastavat ravi ja patsiendi elukvaliteeti tõsta.“

Foto: SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Invasiivkardioloogia osakonna juhataja dr Peep Laanmetsa sõnul aitab sellise võimaluse lisandumine invasiivkardioloogia tegevusarsenali patsientidele määrata individualiseeritud ravi. „Spasmi provokatsiooni rakendatakse nende patsientide puhul kelle sümptomid ja eelnevad diagnostilised testid viitavad küll koronaarhaigusele, kuid kelle epikardiaalsetes pärgarterites ei esine hemodünaamiliselt olulist kahjustust. Angiogrammil visualiseeritav epikardiaalsete pärgatrerite spasm, stenokardia ja EKG muutus tõestavad makrovaskularset spasmi. Vaid stenokardia ja EKG muutuse olemasolu viitavad mikrovaskulaarsele spasmile,“ selgitas invasiivkardioloogia osakonna juhataja dr Peep Laanmets.

Koronaarfüsioloogia testimine on näidustatud järgmistele patsientidele:

  1. INOCA – isheemia obstruktiivse koronaaarhaiguse olemasoluta
  2. MINOCA – südamelihase infarkt obstruktiivse koronaaarhaiguse olemasoluta
  3. Põhjuseta äkksurm
  4. Põhjuseta sünkoop eelneva stenokardiaga
  5. Jääkstenokardia peale PKI-d

Loe täpsemalt südamehaiguste ravivõimaluste ja diagnostiliste meetodite kohta Regionaalhaigla südamekeskuse lehelt Südamekeskus.ee.

Head Uudised GoodNews