1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Peaasi.ee algatas uudse lähenemise laste vaimse tervise raskuste ennetamiseks
Peaasi.ee algatas uudse lähenemise laste vaimse tervise raskuste ennetamiseks

Peaasi.ee algatas uudse lähenemise laste vaimse tervise raskuste ennetamiseks

Peaasi.ee eestvedamisel saavad sel aastal ettevalmistuse vähemalt sada spetsialisti, et kasutusele võtta Soomes välja töötatud lähenemine Räägime Lastest, mis aitab ennetada laste vaimse tervise probleeme.

„Räägime Lastest lähenemise tuumaks on spetsialisti ja lapsevanema vaheline toetav vestlus, et ennetada igapäevaste takistuste kujunemist lapsel vaimse tervise probleemiks. Vestluse käigus püütakse koos selgusele jõuda nii selles, millised on tugevused, aga ka selles, mis on raskused ning leitakse ühist mõistmist ning jõudu, kuidas võimalike takistustega tegeleda. Räägime Lastest vestluse käigus ei hinnata last, vaid täiskasvanud hindavad oma võimalusi lapse igapäevaelu toetamiseks ja heaolu tagamiseks,” selgitas Peaasi.ee projektijuht Triin Raudsepp.

Räägime Lastest lähenemise tuumaks on spetsialisti ja lapsevanema vaheline toetav vestlus, et ennetada igapäevaste takistuste kujunemist lapsel vaimse tervise probleemiks.

Räägime Lastest vestluse kaudu saavad vanemad võimaluse mõista lapse olukorda ja vaadet pere olukorrale ning leida viise lapse toetamiseks. Ideaalis viiakse vestlus läbi, kui saab teatavaks, et laps puutub igapäevaelus kokku raskustega, mis võivad mõjutada tema soodsat arenguteed. Näiteks vanema või mõne muu pereliikme haigestumine, vanema töö kaotus, vanemate suhteprobleemid või lahkuminek, lein peres vms.

Uuringud kinnitavad, et Räägime Lastest lähenemisviis pakub peredele vajalikku tuge ega tekita lapsevanemates ärevust, depressiivsust, häbi ega süütunnet.

„Laste vaimse tervise raskuste ennetamiseks võiks peres elavate laste kohta küsimine olla loomulik osa lastega või lapsevanematega töötavate spetsialistide tööst. Loomulikult määrab tulemuse see, kuidas laste kohta küsida ning kuidas vestelda. Räägime Lastest toetub tõdemusele, et lapsevanemad on need, kellel on parim teadmine oma perekonnast ning austav ning võrdne vestlusviis on edasiviiva arutelu võtmeks. See aitab normaliseerida raskeid hetki, mida igas peres võib ette tulla ning leida julgustust, et ennetada probleemide süvenemist,” rääkis Triin Raudsepp.

Räägime Lastest toetub tõdemusele, et lapsevanemad on need, kellel on parim teadmine oma perekonnast ning austav ning võrdne vestlusviis on edasiviiva arutelu võtmeks.

Räägime Lastest lähenemist saab kasutada ennetavalt nii koolides ja lasteaedades, näiteks arenguvestluse osana, aga laialt ka nii sotsiaalvaldkonnas, lastekaitseteenustes kui tervishoiuteenuste osana. Selle aasta esimesed Räägime Lastest väljaõppe läbinud spetsialistid alustavad tegutsemist ennetus- ja peretöökeskustes Perepesad.

„Näeme Tartu Perepesas töötades kui oluline on vanemate jaoks oma last või lapsi puudutavate teemade üle arutlemine. Veelgi enam on oluline saada vestlusest kinnitust seni tehtule või siis tuge muutuste planeerimiseks. Räägime Lastest lähenemine annab sellisele vestlusele toetava struktuuri ja pidepunktid,” selgitas Tartu Perepesa juht Merily Tensing-Kruusla.

Räägime Lastest kasutamise laiendamisega seonduvaid tegevusi toetab Euroopa Komisjoni EU4Health programm projektiga „Let´s Talk about Children in Europe” ning arendustööd on toimumas koostöös riigisektori partnerite, erinevate valdkondade spetsialistide ja Soome Turu Ülikooliga.

Peaasi.ee tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasi.ee on pälvinud oma tegevusega 2020 aasta tervisesõbra tiitli ning presidendi sotsiaaltöö aastapreemia. 2020. aasta lõpus tunnustati Peaasi.ee-d kodanikuühiskonna aasta tegija ja aasta vabaühenduse tiitlitega.

Head Uudised GoodNews