Korralik toit ei vaja toidulisandeid
Algab Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi kampaania „Korralik toit ei vaja toidulisandeid“, mille eesmärk on julgustada tarbijaid tegema oma tervisele õigeid valikuid ning suurendada üldist teadlikkust toidulisandite ohutust ja läbimõeldud tarbimisest. Kampaaniat tehakse koostöös Tervise Arengu Instituudiga.
Kuigi paljud kasutavad toidulisandeid tervise turgutamiseks, ei pruugi nende tarbimine alati olla läbi mõeldud. Vähene teadlikkus võib kaasa tuua olukordi, kus toidulisandite tarbimine võib mõjuda oodatust vastupidi või isegi olla tervisele kahjulik. Seetõttu on oluline, et inimesed oleksid teadlikud toidulisandite mõjudest ja vajadusel peaksid nõu arstiga. Kriitiliselt tasub suhtuda ka liiga palju lubavatesse reklaamidesse.
„Kampaania eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust toidulisandite tarbimisel. Toidulisandid ei ole ravimid ja osa neist võivad sisaldada tugevaid toimeaineid,“ selgitab Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi toiduohutuse valdkonna peaspetsialist Evelin Kivima. Ta lisab, et toidulisandite tarbimine peaks olema läbi mõeldud ning neid ei peaks võtma „igaks juhuks“. „Toidulisandid on mõeldud tavatoidu täiendamiseks, kuid mitmekülgsel ja tasakaalustatud toitumisel peaks keha üldjuhul olema varustatud kõigi vajalike toitainetega. Meie kliimas võib sügisest kevadeni olla põhjendatud siiski D-vitamiini tarbimine,“ ütleb Kivima.
„Tihti antakse ka lastele toidulisandeid igaks juhuks. Eriti tundub vanemale, et toidulisandi andmine on hea lahendus juhul, kui laps sööb rohkelt magusat ja vähe toite, mida tegelikult sööma peaks (puu- ja köögiviljad, teraviljatooted, piimatooted, muna, kala, liha, pähklid jne). Eelkõige aga tuleks läbi mõelda lapse toidulaud ning alles juhul, kui ka mitmekesise toitumise puhul näitavad analüüsitulemused mõne aine defitsiiti, võtta seda toidulisandina,“ räägib Tervise Arengu Instituudi toitumise ja liikumise osakonna ekspert Tagli Pitsi.
„Ka arvavad tihti inimesed, kes suurendavad oma kehalist aktiivsust, et nad vajavad seetõttu toidulisandeid, nt valgupreparaate. Tavaline harrastussportlane saab aga oma suurenenud valguvajaduse kaetud ka õigeid toiduvalikuid tehes,“ täiendab Pitsi.
- Neli nädalat kestev kampaania viiakse suuresti läbi online-meedias, kus suunatakse inimesed tutvuma Tervise Arengu Instituudi veebilehe põhjalikuma sisuga.