1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Eesti idufirma teeb revolutsiooni toitumisäppide maailmas
Eesti idufirma teeb revolutsiooni toitumisäppide maailmas

Eesti idufirma teeb revolutsiooni toitumisäppide maailmas

Eesti idufirma EatBeat kaasas oma toitumisäppi tehisaru ja meie piirkonna toitumiseripärad. Kasutaja saab toitumise parandamiseks näpunäiteid ja personaalseid soovitusi, võttes arvesse Põhjamaade tervisliku toitumise standardit. Keskkonnateadlikum toituja saab rakenduse abiga vähendada ka oma toiduvalikute keskkonnamõju.

EatBeati teadusjuht ja toitumisterapeut Katri Merisalu sõnul on EatBeat toitumispäevik taskus, mis toob tagasi juurte juurde ja aitab luua tasakaalustatud ning tervislikke Põhjamaade rahvastele sobivaid söömisharjumusi.„Oleme kombineerinud parimad toitumisalased teadmised ja tehisintellekti uusima võimekuse. EatBeat ei ole järjekordne ainult kaloritel põhinev toiduäpp, vaid rakendus, mis parandab rahvatervist ja vähendab toiduvalikute keskkonnamõju,“ kinnitas Merisalu.

“EatBeat ei ole järjekordne ainult kaloritel põhinev toiduäpp, vaid rakendus, mis parandab rahvatervist ja vähendab toiduvalikute keskkonnamõju.“

Erinevalt teistest toitumisalastest rakendustest ei prioritiseeri EatBeat toitude kaloreid. Selle asemel annab see kasutajale igapäevaseid tervisepunkte. „Teame tänaseks, et toitude kalorite lugemisest tervislikuks toitumiseks ei piisa. Kuigi kogume neid andmeid inimese toiduenergia mõõtmiseks, oleme need rakendusse ära peitnud selleks, et inimesed ei keskenduks kaloraažile, vaid tasakaalustatud toitumiseks vajalikele mikro- ja makrotoitainetele, nagu erinevad valgud, rasvad, kiudained ja süsivesikud,“ selgitas Merisalu.

Lisaks hõlmab eestlaste loodud rakendus personaalseid „järgmise eine“ soovitusi. Merisalu toob näiteks, et kui kasutaja on toitumispäevikusse sisse kandnud oma hommikueine ja snäkid, teab tehiarul põhinev äpp, milliseid personaalseid soovitusi talle anda lõuna ja õhtusöögiks nõnda, et inimene saavutab oma päevase valgu ja kiudainete vajaduse. Äppi kogutud retseptide andmebaasist leiab Merisalu sõnul igaüks midagi vastavalt oma toitumise eelistustele ja eripäradele, sealhulgas võimalikele allergiatele.

Muuhulgas on eestlased äppi integreerinud parimad lähedalasuvad einestamisevõimalused. „See on unikaalne funktsioon, mida teistes toiduäppides ei ole. Vastavalt iga kasutaja personaalsetele sissekannetele, soovitab äpp kasutajale lähedalasuvaid toitumisvõimalusi ja eineid, kust ta saab taas kätte päevaks vajaminevad mikro- ja makrotoitained.

EatBeati toitumispäeviku pidamist lihtsustab tehisaru uusim võimekus, kus lisaks tavapärasele toote vöötkoodi lugemisele saab rakendusega pildistada oma toitu – mispeale annab rakendus kasutajale teada taldrikul oleva toidu mikro- ja makrotoitainete osakaalud.

Esimesena maailmas võtab rakendus arvesse keskkonnamõju

Merisalu sõnul on EatBeat esimene rakendus maailmas, mis võtab toitumisel arvesse ka keskkonnamõju. Rakenduse toitumisalased soovitused põhinevad juunis avaldatud uutel Põhjamaade toitumissoovitustel (Nordic Nutrition Recommendations), mis jälgivad meie piirkonna inimese ja geograafia eripära ning selgitavad, millised toidud on inimese tervisele ja keskkonna heaolule kasulikud.

„Põhjamaine dieet paneb rõhku kohalike, hooajaliste toorainete söömisele, mis on toodetud säästvalt. See keskendub täisteratoodetele, puuviljadele, marjadele, köögiviljadele, kaunviljadele, kalale, pähklitele ja seemnetele ning tervislikele rasvadele. Erinevalt piiravatest dieetidest on see paindlik ja tasakaalustatud,“ selgitas Merisalu.

EatBeati teadusjuhi ja toitumisterapeudi sõnul liigume maailmas üha enam selles suunas, et peame oma toitumisel arvestama selle keskkonnamõju. „See on esimene uuringutel põhinev dokumentatsioon maailmas, mis võtab arvesse ka inimese toitumise keskkonnamõju. Nii põhjalikku ja teaduslikku koostööd ei ole varem tehtud. Näiteks mudivad põhjamaade toitumisalased soovitused inimesi eelistama kaunvilju ja kala, seejuures eelistama kasvatuste kalu ja mereande,“ lisas Merisalu.

„Alustasime alles paar kuud tagasi, kuid meil on juba praegu üle kahe tuhande kasutaja, mis motiveerib meid rakendust edasi arendama. Kiire kasutajate kasv näitab, et äpist on päriselt kasu ning selle abil saavad inimesed edendada oma mitmekesist toitumist nii, et tasakaalustatud toimumine ei tekita igavust ega piiranguid,“ sõnas Merisalu.

Merisalu jätkas, et EatBeatil on ambitsioon oluliselt kasvada ja oma äpiga rahvusvaheliselt laieneda. Seni on EatBeati arendamist rahastanud Nordvik Investments.

Head Uudised GoodNews