Kooliõed kutsuvad üles looma keskkonda, kus alkohol ei ole laste ja noorte elus lubatud
Rahvusvaheline uuring kinnitab, et alkoholi tarvitamine saab sageli alguse noores eas, ohustades noorte tervist ja mõjutades negatiivselt nende tulevikuvõimalusi. Tallinna Koolitervishoid SA juhtivõde Külli Reinsalu rõhutab, et noorte kaitsmiseks alkoholi kahjulike mõjude eest on vaja ühiskonna ühist pingutust.
Rahvusvahelise organisatsiooni Planet Youth uuringu kohaselt on 20% Tallinna 15–16-aastaseid koolinoori olnud viimase 30 päeva jooksul purjus. Alkoholi tarbitakse peamiselt kodudes – 15% juhtudest enda kodus ja 27% teiste kodudes. Samal ajal väidab 10% alaealistest, et tarvitavad alkoholi baarides, pubides või klubides.
„Uuringu tulemuste põhjal võime järeldada, et alkohol on noortele üsnagi kergesti kättesaadav ning sotsiaalne surve mängib olulist rolli nende otsustes,“ selgitab kooliõde Reinsalu. Sellele viitavad ka Tervise Arengu Instituudi (TAI) testostlemise uuringud, mis toovad esile mitmeid kitsaskohti müügikohtade ja kaugmüügi kontrollis. Näiteks selgus, et dokumenti alkoholi ostmisel küsitakse vähem kui pooltes müügikohtades. Iseteeninduskassades on kontroll veelgi nõrgem – dokumente kontrollitakse vaid 10% juhtudest.
Alkohol on kättesaadav alaealistele ka läbi kaugmüügi. Kaugmüügi testostlemise uuring näitab, et kullerteenuse puhul küsiti isikut tõendavat dokumenti ja keelduti müügist 12,5% juhtudest. Lisaks näitab Tallinna ööelus läbiviidud uuring, et alkoholi müüakse alaealise välimusega isikutele praktiliselt ilma piiranguteta ja et ükski teenindaja ei kontrollinud alkoholi osta soovinud alaealise välimusega testostleja vanust.
Alkoholi negatiivne tervisemõju algab esimesest tarbitud joogist
Reinsalu rõhutab, et alkoholi kahjulik mõju tervisele algab juba esimesest joogist. Alkohol on psühhoaktiivne sõltuvust tekitav uimasti, mis on aastakümneid tagasi Rahvusvahelise Vähiuuringute Agentuuri poolt klassifitseeritud 1. rühma kantserogeeniks. See on kõrgeim riskirühm ja samasse riskigruppi kuuluvad ka asbest, kiirgus ja nikotiin, “Paraku noored ei näe alkoholi pikaajalisi tagajärgi, vaid keskenduvad hetke emotsioonidele,“ nendib kooliõde.
„Noorte puhul on kõige suurem mure alkoholitarbimise mõju aju arengule. Nooruki aju areneb kuni 25. eluaastani ja kahjuks noored ise ei taju, et alkoholi tarvitamine põhjustab füüsilisi ja vaimse tervise probleeme,,“ selgitab kooliõde. Lisaks on alkoholi tarbimise lühiajaliste riskide seas otsene mõju noorte käitumisele, põhjustades mürgistusi, õnnetusi, agressiivset ja riskialdist käitumist. Alkoholi kui sõltuvust tekitava aine omadusi alahinnatakse sageli, kuna noored kipuvad arvama, et neil on „kontroll“ olukorra üle.
Noorte seas on alkoholi tarvitamise põhjused sageli seotud sotsiaalse surve ja teadlikkuse puudumisega. “Sageli on sõprade soovitused või vajadus kuuluda gruppi põhjuseks, miks noored pöörduvad emotsionaalsete olukordadega toimetuleks alkoholi poole, selle asemel et teha tervislikke valikuid,” märgib Reinsalu.
Sageli on sõprade soovitused või vajadus kuuluda gruppi põhjuseks, miks noored pöörduvad emotsionaalsete olukordadega toimetuleks alkoholi poole, selle asemel et teha tervislikke valikuid.
Teavitustöö ja ennetusmeetmed – lahendus peab olema läbimõeldud ja järjekindel
Reinsalu leiab, et ennetustöö koolides on oluline, kuid see peab olema mitmekesisem ja praktilisem. “Noored vajavad rohkem interaktiivseid ja nende vanusele sobivaid meetodeid, näiteks rollimänge, diskussioone ning kaasavaid töötubasid. Oluline on noortele anda praktilisi nõuandeid, kuidas öelda „ei“ alkoholi pakkumisele, ilma et nad tunneksid piinlikkust või tõrjutust. Noorte enesekindluse arendamist oleks vaja toetada, et nad suudaksid oma otsustele kindlaks jääda. Teavitustöös tuleb tähelepanu pöörata, kuidas alkohol mõjutab igapäevast elu ja suhteid, mis on noortele tihti olulisemad kui kauged terviseriskid,” kirjeldab kooliõde ja märgib, et puudu on järjepidevusest.
Maailma Terviseorganisatsioon soovitab alkoholi kättesaadavuse piiramist kui kulutõhusat ja tõenduspõhist meedet alkoholi kogutarbimise vähendamiseks. Sealhulgas tuleks vähendada müügikohtasid, kellaaegasid ja tõsta kättesaadavuse eapiiri. Lisaks rõhutab WHO, et alaealistele alkoholi kättesaadavuse ja nähtavuse vähendamise kõrval tuleb läbimõeldult ja järjekindlalt rakendada ka täiendavaid meetmeid, nagu noorte sotsiaalsete oskuste õpetamine.
Mitmete riikide praktika on näidanud, et sellised lahendused on tõhusad. Näiteks Leedus vähenes alkoholi tarbimine ja sellest tingitud tervisekahjud pärast alkoholi müügiaegade piiramist pühapäeviti. Norras on leitud, et iga lisandunud hilisõhtune alkoholi müügitund suurendab registreeritud vägivallakuritegude arvu 16%, samas kui piiratud müügitunnid aitavad vägivallajuhtumeid vähendada.
Kooliõed on teavituse ja toe pakkumisel eesliinil
Reinsalu sõnul on kooliõed sageli esimesed, kes märkavad noorte terviseprobleeme. „Tervisekontrollide ja igapäevaste vestluste kaudu saame aidata noori, kellel on juba tekkinud alkoholiga seotud mured,“ selgitab kooliõde Külli Reinsalu, kes on terviseteaduse magister ning lisaks läbinud mitmeid koolitusi, sealhulgas TAI kursuse, millest üks osa keskendub alkoholi liigtarvitamisele.
Ta rõhutab, et kooliõed saavad olla suunajad teavitustöös. „Me saame jagada tõenduspõhist ja praktilist teavet, mis aitab noortel mõista, kuidas nende valikud mõjutavad nende tervist ja tulevikku. Samuti saame pakkuda tuge lapsevanematele ja aidata luua paremat koostööd koolide ja perede vahel,“ lisab Reinsalu.
Me saame jagada tõenduspõhist ja praktilist teavet, mis aitab noortel mõista, kuidas nende valikud mõjutavad nende tervist ja tulevikku.
- Kooliõed kutsuvad üles looma keskkonda, kus alkohol ei ole laste ja noorte elus lubatud ning alkoholipoliitika aitaks luua turvalist ja tervislikku keskkonda.