BEEBI TERVIS I Miks ei tohiks beebit igapäevaselt vannitada?
Levinud väärarusaam on, et beebit võiks vannitada kasvõi iga päev. Nii kipuvad värsked vanemad sageli beebit vannitama ning võivad sellega enese teadmata vastsündinu nahale hoopis karuteene teha. Apteeker selgitab, miks ei tohiks beebit igapäevaselt vannitada ning jagab nõuandeid, mida peaks beebide nahahoolduses silmas pidama ja missuguseid nahahooldusvahendid võiksid uue ilmakodaniku saabumiseks kodus olemas olla.
Benu Tõrva Keskapteegi proviisor Virge Sokka sõnul on beebi nahk mitu korda õhem ja tundlikum kui suurtel inimestel. “Imiku naha loomulik kaitsekiht kujuneb välja esimeste elunädalate jooksul ning see vajab aega, et kohaneda muutunud oludega ning ei ole kohe sile ja pehme. Selleks, et beebi õrna nahka mitte liigselt kuivatada on tähtis meeles pidada, et beebit ei ole vaja iga päev vannitada, sest ka vesi kuivatab nahka. Beebit võiks vannitada 2-3 korda nädalas,” õpetab Sokk ning lisab, et väga kuiva naha puhul võib vannivette lisada vanniõli.
Selleks, et beebi õrna nahka mitte liigselt kuivatada on tähtis meeles pidada, et beebit ei ole vaja iga päev vannitada, sest ka vesi kuivatab nahka.
Tähtis on hoolikas kuivatamine ja lisaainete vältimine
Pärast vanniskäiku on apteekri sõnul tähtis beebi hoolikalt kuivatada ning erilist tähelepanu tuleks pöörata voldivahedele. “Beebi nahk vajab kindlasti niisutamist ning selleks võiks kasutada baaskreeme, mis ei sisalda sünteetilisi mineraalõlisid, ega lõhna- ja säilitusaineid.”
Igapäevaselt tuleks apteekri sõnul puhastada beebi silmad, kõrvatagused ja nahavoldi vahed ning seda soovitab ta teha puhta veega või füsioloogilise lahusega niisutatud vatiga. Niisutatud salvrätikuid soovitab apteeker kasutada vaid siis, kui vett kasutada pole võimalik.
“Beebi pepu puhastamiseks on parim voolav vesi ning kodus pole vaja niisutatud salvrätikuid kasutada. Vajadusel tuleks mähkmepiirkonnas kasutada haudumise vastaseid vahendeid. Kui mähkmepiirkond kipub hauduma minema, siis tuleks appi võtta dekspantenool ja tsinki sisaldav salv,” soovitas Sokk.
Kui mähkmepiirkond kipub hauduma minema, siis tuleks appi võtta dekspantenool ja tsinki sisaldav salv.
Palava ilmaga kipub samuti beebi nahk hauduma minema. “Oluline on kasutada ilmastikule vastavat riietust, mis võiks olla puuvillasest materjalist ja hästi hingav. Samuti võib haudumise põhjuseks olla mähkmete sobimatus. Sobivate mähkmete leidmiseks soovitan proovida erinevate tootjate mähkmed,” jagas apteeker nõuandeid. “Samuti tuleks vältida beebipuudrit, sest see kipub mähkmepiirkonnas niiskuse tõttu tükki jääma ja võib veelgi ärritust suurendada,” selgitas Sokk ja lisas, et nahaärrituse vältimiseks tuleks beebi riideid pesta spetsiaalsete allergikutele mõeldud pesuvahenditega.
Tuleks vältida beebipuudrit, sest see kipub mähkmepiirkonnas niiskuse tõttu tükki jääma ja võib veelgi ärritust suurendada.
Mida enne beebi sündi nahahoolduseks koju varuda?
Apteeker soovitab enne beebi sündi koju valmis varuda peamised nahahooldusvahendid :
- Dekspantenooli ja tsinki sisaldava salvi beebi mähkmepiirkonna õrnaks ja tundlikuks hooldamiseks. Tsingiga mähkmepiirkonna hoolduse salv on ka uuenenud sisuga Benu beebipakis, kust leiab veel lisaks mitmeid teisi nahahooldustooteid.
- Beebidele mõeldud lisaainete vaba ihupiima või kehakreemi, kuiva naha hoolduseks
- Füsioloogilise lahuse, naba, silmade ja kõrvade puhastamiseks.
Beebi nahahoolduse küsimuste ja murede korral soovitab proviisor vanematel julgelt apteegist nõu küsida.