Tilkuva nina korral aitab sage loputamine hullema nohu ära hoida
Nohu on laste seas üks sagedasemaid tervisemuresid. Kuigi see võib tunduda lihtsa vaevusena, nõuab nohu õigeaegset tähelepanu ja ravi. Apteeker jagab soovitusi, kuidas nohu korral kodus tegutseda, millised ravivahendid võiksid koduapteegis olemas olla ja millal on vajalik pöörduda arsti poole.
„Kõige sagedasem nohu põhjus lastel on viirused, mis levivad õhus ringleva aerosoolina ja püsivad pindadel üsna mitu tundi,“ selgitab Benu Pärnu Meie apteegi proviisor-juhataja Margot Lehari. Ta lisab, et nohu ei teki otseselt külmetamisest, kuid külmetamisega võime nõrgestada nina-neelu ja kurgu limaskesti ja nii muutuvad need ümbruses ringlevatele viirustele vastuvõtlikumaks ning haigestumine toimub kergemini.
Nohu ei teki otseselt külmetamisest, kuid külmetamisega võime nõrgestada nina-neelu ja kurgu limaskesti ja nii muutuvad need ümbruses ringlevatele viirustele vastuvõtlikumaks ning haigestumine toimub kergemini.
Esmased sammud nohu korral
Kui lapsel hakkab nina tilkuma, tuleb esimese asjana nohu tekitajad ninast välja loputada. “Imikutele sobib füsioloogiline soolalahus, mida võib kasutada 3–4 korda päevas. Seda on saadaval nii tilkade kui ka pihustina, samuti aaloe ekstraktiga,” selgitab proviisor ja lisab, et füsioloogilist soolalahust võib kasutada nii kaua kuni nohu kestab. “Kui aga lapsel on nina limaskest väga tursunud ja ei saa öösel hästi hingata, võib üle kahe aasta vanuse lapse jaoks kasutada hüpertoonilist ninaspreid või turset alandavat ksülometasoliini ninaspreid,” lisab Lehari. Oluline on alati jälgida toodete vanusepiiranguid ja kasutada ravimeid vastavalt juhistele.
Samuti võib esmaste sümptomite ilmnemisel kasutada viirusevastase toimega ninaspreisid, nagu näiteks Humer Stop Virus, mis sobib üle ühe aasta vanustele lastele. „See aitab vähendada viiruse tungimist läbi nina limaskesta ja seeläbi selle paljunemist“ soovitab proviisor. Selliseid spreisid võib kasutada ka ennetavalt olukordades, kus laps viibib suuremas seltskonnas, näiteks sünnipäevadel või mängutubades, enne kui mängima minnakse. „Sprei toimeaeg on neli tundi, seega see ei sobi lasteaias ringlevate viiruste ärahoidmiseks, kuna lapsed veedavad seal kauem aega,“ märgib Lehari. Kuigi preparaat on ohutu ja sobib ka rasedatele ja väikelastele, ei tohiks seda kasutada järjest rohkem kui kümme päeva.
Lisaks on soovitav lapse magamisaset tõsta nii, et pea oleks veidi kõrgemal. „See aitab kaasa nina kaudu hingamisele. Enne magamaminekut tuleks tuba korralikult tuulutada ja jahedamaks muuta, siis on toa õhus vähem viiruseid.“
Enne magamaminekut tuleks tuba korralikult tuulutada ja jahedamaks muuta, siis on toa õhus vähem viiruseid.
Koduapteegi valmisolek
Lastega peredel võiks koduapteegis olla alati soolalahuseid ja ninaspreisid, mis aitavad nina limaskesta niisutada ja puhastada. “Kui nina on kinni ja lapsel on raskusi hingamisega, sobivad ka riietele asetatavad plaastrid, mis leevendavad ninakinnisust, kui ravimeid ei saa kasutada või soovite midagi lisaks teha, et lapsel oleks öösel kergem hingata,” soovitab Lehari. Kindlasti peaksid koduapteegis olema varuks valuvaigistid, näiteks ibuprofeeni või paratsetamooli siirupid, mida tarvitada, kui nohuga kaasneb ka palavik.
Lehari sõnul on inhalaator tõhus vahend esimeste haigustunnuste korral. See aitab niisutada limaskesta ja leevendada ninakinnisust. „Inhalaatorit saab kasutada juba imikueas, vanuse alampiiri sellel pole,“ kinnitab Lehari.
Laste nõrk koht anatoomiliselt on nohu korral kõrvad
Imikutel ja väikelastel on lühike ja lai kuulmetõri, mille kaudu saavad viirused ja bakterid hõlpsasti liikuda ninast keskkõrva ja seal põletikku põhjustada. „Kõrvapõletiku korral võib laps tihti kõrva katsuda või vastu patja nühkida, ta võib palju nutta, olla loid ja isutu. Mõnikord võib kõrvast tulla ka eritist,“ kirjeldab proviisor.
Samuti rõhutab proviisor, et iga kõrvapõletik ei vaja antibiootikumravi. „Viiruslik kõrvapõletik möödub tavaliselt nädalaga, valu leevendamiseks sobivad hästi ibuprofeeni siirupid,“ märgib proviisor ja toonitab, et lapse nina peab hoolikalt puhastama ja õpetama varakult nina nuuskamist. Nina löristamine ehk eritise ninna tagasi tõmbamine võib kõrvapõletikku soodustada.
Nina löristamine ehk eritise ninna tagasi tõmbamine võib kõrvapõletikku soodustada.
“Kui lapsel kõrv valutab, andke talle valuvaigistit. Kui nina on kinni, siis loputage seda soolalahusega. Üle kahe aasta vanustele lastele võib vajadusel anda ka suukaudseid nohutilku või allergiasiirupit. Kui nina on tugevalt kinni, võib kasutada ka ksülometasoliini sisaldavaid ninatilku, kuid neid tuleks kasutada võimalikult lühikest aega,” ütleb proviisor kokkuvõtlikult. Pikemaajaliseks kasutamiseks tuleb konsulteerida perearstiga, kes määrab ravikuuri pikkuse.
Kui nina on tugevalt kinni, võib kasutada ka ksülometasoliini sisaldavaid ninatilku, kuid neid tuleks kasutada võimalikult lühikest aega.
Kuigi nohu möödub sageli iseenesest, on siiski olukordi, kus arsti poole pöördumine on vajalik. “Näiteks kui nohu on kestnud üle kahe nädala või kui lapsel tõuseb palavik üle 38,5 kraadi ja lapsel on kõrvad valutama hakanud, samuti kui peale esmast paranemist tekib uuesti palavik,” loetleb proviisor märke, mil tuleks pöörduda arsti poole.
Proviisor sõnab lõpetuseks, et parim viis nohu ennetamiseks on järgida hügieenireegleid – pesta sageli käsi sageli ja desinfitseerida pindu, eriti viiruste leviku tipp-perioodil.