1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. VIDEO I Kiropraktik selgitab, mis on istumispatjade ja teraapiapallide eesmärk
VIDEO I Kiropraktik selgitab, mis on istumispatjade ja teraapiapallide eesmärk

VIDEO I Kiropraktik selgitab, mis on istumispatjade ja teraapiapallide eesmärk

Erinevad istumisvahendid on heaks lahenduseks kõvade pindade pehmendamiseks. Füsioterapeut, manuaalterapeut/kiropraktik ja Eesti Wushu Kungfu Föderatsiooni aupresident Priit Kõrve tõdeb, et mummulise pinnaga istumispadjad on head ka verevarustusele. Mis aga nende patjade eesmärk veel on?

Istumispadjad ja teraapiapallid sunnivad meid ergonoomilisemasse asendisse

Kõrve selgitab, et pannes istumispadja tooli peale, siis on need eelkõige mõeldud istumiseks niimoodi, et meil ei ole selg toestatud. Padja peal istudes sunnib see istuma sirges asendis ehk lülisambalt läheb koormus otse alla. Asendit aga muutes, peab asendi säilitamiseks rakendama kehale rohkem jõudu. „Ehk mul ei ole mugav ja see sunnib meid nii-öelda iseenesest õiget asendit võtma. See on algul kehale väsitav. Terve päev selles asendis tööd teha istumispadja või teraapiapalliga ei ole alati kõige mõistlikum,“ lausub ta ja lisab, et teraapiapallide puhul kehtib sama nüanss, mis istumispatjadegagi ehk meie keha on sunnitud olema õiges asendis. „Kui istumispadjaga on toolil seljatugi ja saad veel kuidagimoodi lösakile visata ennast, siis teraapiapalliga on juba natukene kallutades näha, et tasakaal kaob ja on väga ebamugav.“

Padja peal istudes sunnib see istuma sirges asendis ehk lülisambalt läheb koormus otse alla.

Kõrve tõdeb, et see ongi istumispatjade ja teraapiapallide põhiline mõte, et nad sunnivad meid olema ergonoomilisemalt õigemas asendis. Kui meil pole spetsiaalseid jalatugesid, et panna jalad mugavamasse asendisse, siis Kõrve sõnul saab selleks otstarbeks kasutada ka istumispatju.

Priit Kõrve. Foto: Karen Härms

Seljatoed aitavad muuta elu mugavamaks

Füsioterapeut räägib, et kui kasutame tavalist tooli, millel pole võimalik kõrgust muuta ning vahest on ka seljatoed ebamugavad, siis on olemas erinevad seljatoed, mida on võimalik kasutada alaselja toestamiseks. „Nende paigaldamine on reeglina lihtne, näiteks mõnel on kummid või erinevad kinnitusviisid. Seeläbi saame oma elu teha märgatavalt mugavamaks ja ergonoomilisemaks – keha väsib märgatavalt vähem.“

Kui kasutame tavalist tooli, millel pole võimalik kõrgust muuta, siis on olemas erinevad seljatoed, mida on võimalik kasutada alaselja toestamiseks.

Kõrve toob välja, et ilmtingimata ei pea endale soetama spetsiaalset tooli. Ka lihtsate vahenditega saab elu palju paremaks ja töökeskkonna vähem väsitavamaks muuta. See kehtib ka kodukontori puhul. „Selleks võib kasutada ka lihtsalt mingisugust diivanipatja, mis võib sellises olukorras väga hästi lahenduseks olla.“

Head Uudised GoodNews