Kuidas sügisel tervist turgutada? Tervis algab soolestikust!
Sügis toob paratamatult kaasa rohkem nohuseid ninasid, üleüldist väsimust ja immuunsüsteemi langust. Paljud inimesed, sealhulgas ka terviseala professionaalid ei tea, et inimese immuunsus paikneb umbes 70% ulatuses soolestikus.
Paljud haigused on seotud mikrobioomi mitmekesisuse vähenemisega
Lühidalt väljendudes on immuunsüsteem üks nutikas ja tugev võrgustik meie organismis, mis tunneb ära ja aktiveerib vastureaktsiooni, kui meie organismi satub mõni ebasõbralik võõrkeha: patogeenne bakter, viirus või parasiit.
Kui toimub haigustekitaja sissetung, reageerib loomulik immuunsus viivitamatult ning selle väljenduseks on põletikureaktsioon – näiteks palavik, väsimus, halb enesetunne ja letargia ehk haiguslik unisus.
Teadlased on jõudnud olulise järelduseni, et mida mitmekesisem on meie soolestiku mikrobioom, seda tervemad me oleme. Erinevate uuringute pinnalt oletavad teadlased, et paljud tänapäeva haigused, alates allergiatest, kuni vähkkasvajateni, võivad olla seotud just meie mikrobioomi mitmekesisuse, täpsemalt selle mitmekesisuse vähenemisega.
Seega, et sügisele minna vastu terve ja tugevana, peab eelkõige hoolitsema oma immuunsüsteemi eest. Immuunsüsteemi kaitsevad soolestiku mikrofloora sõbralikud bakterid ning normaalne mikrofloora omakorda takistab patogeensete mikroobide paljunemist.
Probiootilised bakterid reguleerivad immuunrakkude tööd
Mitmed teaduslikud uuringud on leidnud, et probiootilised bakterid reguleerivad immuunrakkude tööd, soodustades epiteelirakkude elutsüklit ja uuenemist ja tugevdades seeläbi organismi barjäärfunktsioone ja kaitsereaktsioone, tootes soolestikus erinevaid keemilisiühendeid (postbiootikumid), millest mõnesid võib nimetada looduslikeks anti-biootikumideks ehk bakteriotsiinideks. Bakteriotsiinid tunnevad ära ja hävitavad organismi sattunud patogeenid, viirused ja parasiidid; tootes orgaanilisi happeid, mis loovad soolestikus kergelt happelise keskkonna ehk heade bakterite jaoks soodsa elu- ja kasvukeskkonna, kuid mis ei sobi patogeensetele bakteriliikidele.
Mikrobioomi olulisusest ei pääse ka koroonaviirusest rääkides
Kuna koroonaviirus tõstab taas pead, on Hiina teadlased avaldanud ka uuringu, et ka koroonaviiruse puhul ei pääse mööda mikrobioomist ja selle hea seisukorra olulisusest, et haigestumist vältida ja sellest paranemisele kaasa aidata.
Uuringus on öeldud: “Mitmetel patsientidel, kellel diagnoositi COVID-19, diagnoositi ka mikrobioomi düsbioos ja probiootiliste bakterite, nagu näiteks Lactobacillus ja Bifidobacterium, osakaalu vähenemine mikrobioomis. Kõigi COVID-19 diagnoosiga patsientide puhul on vajalik seedetrakti seisukorra kontrollimine ja selle järjekindel jälgimine. Kõigi COVID-19 diagnoosiga patsientidele on soovitatav manustada probiootikume ja prebiootikume eesmärgiga toetada seedetrakti tööd, taastada mikrobioomi tasakaal ja peatada edasise põletiku levik organismis.”
Allikas: Ohhira