1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Emotsionaalse enesetunde küsitlus: vaimse tervise kurnatus on töötajate seas jätkuvalt suur
Emotsionaalse enesetunde küsitlus: vaimse tervise kurnatus on töötajate seas jätkuvalt suur

Emotsionaalse enesetunde küsitlus: vaimse tervise kurnatus on töötajate seas jätkuvalt suur

Peaasi.ee poolt organisatsioonidele korraldatud emotsionaalse enesetunde testist selgus, et 46% vastanutest on kogenud hiljuti vaimset kurnatust, 38%-l esineb uneraskusi, 34%-l depressiooni ja 33%-l ärevuse tunnuseid.

„Varasemate aastatega võrreldes võib märgata paari protsendipunkti võrra madalamat osakaalu depressiooni ja ärevuse tunnuste esinemise osas, kuid vaimse tervise kurnatuse ilmingute osas on seis püsinud muutumatuna,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Varasemate aastatega võrreldes võib märgata paari protsendipunkti võrra madalamat osakaalu depressiooni ja ärevuse tunnuste esinemise osas, kuid vaimse tervise kurnatuse ilmingute osas on seis püsinud muutumatuna.

Vaimse tervise kurnatus korral tunneb inimene end emotsionaalselt tühjana, ei saa enam tööga hakkama, on pidevalt väsinud ja tunnetab energiapuudust. Kurnatusega võivad kaasneda mitmesugused valusündroomid, seedetrakti vaevused jms.

“Vaimse tervise raskustes töötaja võib küll jätkata oma tööülesannete täitmist, kuid töö tegemine ei pruugi olla enam efektiivne. Töötajate vaimse tervise hoidmiseks ja toetamiseks saavad tööandjad päris palju ära teha ka väikeste muutuste abil töökeskkonnas- või korralduses,“ rääkis Anna-Kaisa Oidermaa.

Foto: Freepik

“Näiteks võib alustada sellest, et töökollektiivis oleks vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud inimene, kes oskab vaimse tervise probleeme ära tunda ja kolleege toetada. Samuti võib vaimse tervise esmaabi oskustega inimese olemasolu organisatsioonis anda tõuke vaimse tervise teemaliste diskussioonide tekkimisele, aidates kaasa häbimärgistamise vähendamisele ning vaimset tervist väärtustava töökultuuri arendamisele,” selgitas Anna-Kaisa Oidermaa.

Näiteks võib alustada sellest, et töökollektiivis oleks vaimse tervise esmaabi koolituse läbinud inimene, kes oskab vaimse tervise probleeme ära tunda ja kolleege toetada.

Emotsionaalse enesetunde küsitlus annab vastajale ülevaate oma vaimse tervise seisust ja organisatsioonile tervikuna ülevaate töötajate vaimse tervise hetkeolukorrast. Tulemuste põhjal on võimalik pöörata organisatsioonis teadlikult tähelepanu vaimse tervise raskustele töökeskkonnas ning pakkuda töötajatele teadmisi oma vaimse tervise hoidmiseks.

Emotsionaalse enesetunde küsitlus annab vastajale ülevaate oma vaimse tervise seisust ja organisatsioonile tervikuna ülevaate töötajate vaimse tervise hetkeolukorrast.

  • Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuuri raames täitis emotsionaalse enesetunde testi 1% Eesti elanikkonnast so ligi 13 000 inimest.
  • Peaasi.ee algatatud vaimse tervise vitamiinikuur toimub viiendat korda ja seda rahastab Tervisekassa.
Head Uudised GoodNews