1. Avaleht
  2. Tervis
  3. HPV teadlikkuse nädal: Premium Liiga meeskonnad kandsid nädalavahetuse mängudel HPV teadlikkuse teemalinte
HPV teadlikkuse nädal: Premium Liiga meeskonnad kandsid nädalavahetuse mängudel HPV teadlikkuse teemalinte

HPV teadlikkuse nädal: Premium Liiga meeskonnad kandsid nädalavahetuse mängudel HPV teadlikkuse teemalinte

A. Le Coq Premium Liigas mängivad jalgpalliklubid kandsid nädalavahetuse mängudel HPV teadlikkuse teemalinte. Teemanädalal astuvad Eesti Vähiliit, onkoloogide, günekoloogide ja infektsioonhaiguste arstide erialaorganisatsioonid ühiselt inimese papilloomiviirusest ehk HPVst põhjustatud vähkkasvajate vastu sõnumiga: „HPV on välditav!“

Meeskonnad näitasid toetust HPV teadlikkuse eesmärgil laupäeval ja pühapäeval. Narvas toimus mäng Narva Transi ja Tartu Tammeka vahel ning Paides läksid vastamisi kohalik Paide Linnameeskond ning tiitlikaitsja FC Flora. Pühapäeval kohtusid Pärnu Vaprus vs FC Kuressaare omavahel Pärnus.

„Mul on hea meel, et möödunud nädalavahetusel nägime Paides, Narvas ning Pärnus lisaks põnevatele vutilahingutele ka jalgpalliklubide toetust niivõrd olulisele eestvedamisele nagu seda on HPV teadlikkuse nädal,“ sõnas Soccernet.ee tegevjuht Jonas Grauberg. „Paljud on ilmselt kuulnud sellest, et HPV põhjustab emakakaelavähki ning tekkinud on teadmine nagu see oleks vaid naisi puudutav viirus. Tegelikult on HP-viiruste teadlikkuse tõstmine oluline ka meeste seas, sest antud viiruse tagajärjel võivad erinevad vähkkasvajad tekkida ka meestel. Koostöös A. Le Coq Premium Liiga, Paide Linnameeskonna, FC Flora, Pärnu Vapruse, FC Kuressaare, Narva Transi ning Tartu Tammekaga püüdsime eelkõige seda sihtgruppi silmas pidades teadlikkust tõsta.“

Pärnu Vaprus ja FC Kuressaare HPV teavituse linte kandes väljakule astumas. Foto: Brit Maria Tael

Eestis on iga 26-s pahaloomuline kasvaja põhjustatud  HPV poolt, millesse nakatumine on tänapäeval vaktsiiniga välditav. HPVst on tingitud mitmed vähkkasvajad nagu emakakaela-, tupe- ja lahklihavähk naistel, sugutivähk meestel ning suuneelu- ja pärakuvähk meestel ja naistel.

Tänavu on Eesti jaoks HPV ennetuse teemal oluline aasta. See eeldab elanikkonna teadlikkust HPVga seotud terviseriskidest ja riigi poolt pakutud ennetusvõimalustest.

Alates veebruarist saavad sarnaselt teiste Euroopa Liidu riikidega HPV vastu vaktsineerimise teel viiruse vastu riigi poolt kaitse mitte ainult tüdrukud, vaid ka poisid. Vaktsineerimine toimub oluliselt laiemas vanuserühmas kui varasemalt, nüüd saavad end tasuta vaktsineerida noored vanuses 12-18 eluaastat (varem vaid tüdrukud vanuses 12-14 eluaastat).

Vaktsineerimine toimub oluliselt laiemas vanuserühmas kui varasemalt, nüüd saavad end tasuta vaktsineerida noored vanuses 12-18 eluaastat.

Eesti Vähiliidu presidendi ning PERH-i onkoloog-ülemarst, dr Vahur Valvere sõnul on vähi puhul oluline kõik, kuid kõige tähtsam on ennetus. „Seetõttu on  HPV nakkuse vähendamine ühiskonnas oluline osa riiklikust vähiennetuse kavast, mille eesmärgiks on nende haiguste elimineerimine,“ lausus dr Valvere.

Eesti Onkoloogide Seltsi tegevjuht PERH-i üldkirurg-ülemarst, professor Jüri Teras tõdes, et HPV-positiivsed vähid on oluline terviserisk nii meestel kui naistel. Võimalus saada viiruse vastu kaitse läbi vaktsineerimise on maailmas kättesaadav juba üle 15 aasta ning paljud riigid lülitasid HPV vastase vaktsiini oma riiklikesse programmidesse juba enam kui kümme aastat tagasi. „Kui algust tehti tüdrukutega, et vältida emakakaelavähki haigestumist, siis tänaseks on pea kõik Euroopa riigid lisanud vaktsineerimisprogrammi ka poisid,“ lisas dr Teras.

Kui algust tehti tüdrukutega, et vältida emakakaelavähki haigestumist, siis tänaseks on pea kõik Euroopa riigid lisanud vaktsineerimisprogrammi ka poisid.

Eesti Kliiniliste Onkoloogide Seltsi tegevjuht, Tartu Ülikooli kliinikumi onkoloogia vanemarst-õppejõud ning Tartu Ülikooli lektor, dr Marju Kase sõnul tõdevad onkoloogid täna HPV-st põhjustatud vähkkasvajate olulist kasvu.

„HPVst tingitud pahaloomulise vähkkasvaja diagnoosi saanud patsient on pigem noor, 30-40-dates aastates tervisliku eluviisiga naine või mees, kellel on väikesed lapsed, töö ning hobid,“ tõdes dr Kase ja lisas, et onkoloogidel on ühine reaalne eesmärk, et kestev HPV nakkus, mis on välditav, vähipatsientide arvu ei kasvataks.

HPVst põhjustatud vähidiagnooside kasvu taga on viiruse HPV kiire levik, tõdeb Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi juht, PERH-i ülemarst talituse juhataja, dr Mait Altmets.

Predrag Medic Paide Linnameeskonnast HPV teadlikkuse teemanädala linti sättimas. Foto: Liisi Troska

HPV on kõige sagedasem intiimsel teel leviv viirus maailmas. Viirused levivad inimeselt inimesele otsesel kokkupuutel naha- ja limaskestadega. HPV võib ka kõige väiksemate naha- või limaskesta vigastuste kaudu organismi tungida.

Dr Altmets lisas, et HPV vaktsiin ise viirust ei sisalda, vaid imiteerib selle kuju ning nõnda õpib meie immuunsüsteem viirust ära tundma ja looma nakatumise eest kaitseks antikehad. Seega ei ole võimalik, et vaktsiin haigust tekitaks.

Kõige tõhusam on vaktsineerimine vanuses enne seksuaalelu alustamist, kui organism ei ole veel HPV-ga kokku puutunud. Kuid vaktsineerida soovitatakse ka hilisemas eas perearsti juures, kui inimene on seksuaalselt aktiivne. Kuni 18. eluaastani kaasa arvatud katab kulud riik.

„Mida rohkem noori saab võimaluse end riikliku programmi alusel vaktsineerida, seda vähem saab viirus ühiskonnas levida ja nakatumisega haigust põhjustada,“ lisas dr Altmets.

Mida rohkem noori saab võimaluse end riikliku programmi alusel vaktsineerida, seda vähem saab viirus ühiskonnas levida ja nakatumisega haigust põhjustada.

Rahvusvahelist HPV teemapäeva peetakse juba seitsmendat aastat Rahvusvahelise inimese papilloomviiruse Seltsi eestvedamisel. HPV teadlikkuse nädal Eestis toimus tänavu esmakordselt 11- 17. märtsil, et pöörata tähelepanu ja tõsta teadmisi ennetusvõimalustest.

Teemanädala eestvedaja on Eesti Vähiliit koostöös HPV ennetusega seotud arstide organisatsioonidega: Eesti Kliiniliste Onkoloogide Selts, Eesti Onkoteraapia Ühing, Eesti Onkoloogide Selts, Eesti Kolposkoopia Ühing, Eesti Naistearstide Selts ja Eesti Infektsioonhaiguste Selts.

Head Uudised GoodNews