1. Avaleht
  2. GoodNews TV
  3. Kaalukirurgia – kellele ja miks? Selgitab bariaatriakirurg dr Rein Adamson
Kaalukirurgia – kellele ja miks? Selgitab bariaatriakirurg dr Rein Adamson

Kaalukirurgia – kellele ja miks? Selgitab bariaatriakirurg dr Rein Adamson

Bariaatriline kirurgia ehk kaalukirurgia on teaduslikult tõendatult kõige tulemuslikum rasvumise ja sellega kaasuvate haiguste ravimeetod, mis ühtlasi tekitab suurt ja püsivat kaalulangust. Kaalukirurgia abil on võimalik ennetada või kuni tervenemiseni mõjutada tervet rida tõsise ülekaaluga seotud haigusi.

Kaalukirurgia abil on võimalik ennetada või kuni tervenemiseni mõjutada tervet rida tõsise ülekaaluga seotud haigusi.

The Health Clinicu kaalukirurgia osakonna juht dr Rein Adamson toob välja, et inimene peaks enda otsuse olema eelnevalt väga põhjalikult läbi mõelnud. Pärast operatsiooni enam tagasiteed ei ole ja operatsiooni tulemusena tekkivad muutused organismis on pikaajalised ja eeldavad põhjalikke teadmisi sellest ja kõigist nendest muutustest, mis selle läbi organismis toimuvad.

Dr Rein Adamson. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Jälgides toitumisnõustaja, opereeriva kirurgi ning kogu personali juhtnööre, on tulemus eeldatavasti hea

Dr Adamson tõdeb, et kui inimene tuleb operatsioonile, siis enamikel juhtudel näevad kirurgid taolisi situatsioone, kus inimene on aastaid endaga näinud vaeva. Ta on kasutanud erinevaid kaalulangetusmeetodeid, proovinud erinevaid dieete, personaaltreenereid ja ikkagi inimese kehamassiindeks on 32-33. Lisaks tekivad tal igasugused psüühilised probleemid, enesehinnangu langus ning kui inimene tunneb, et tal muud lahendust ei ole, siis sel juhul tehakse tõepoolest operatsioon. „Pärast on inimesed üldiselt olnud õnnelikud. Samuti juhtudel, kui kehakaal on väga suur, 150-160kg, siis muidugi – tihtipeale ei olegi muud varianti kui ainult operatsioon,“ selgitab kirurg ja lisab, et operatsioonijärgselt tuleb patsiendil arvestada juhtnööridega, mida ta saab toitumisnõustajalt, opereerivalt kirurgilt ning kogu personalilt. Kui neid juhtnööre jälgida, siis tulemus on eeldatavasti hea. „Operatsioonijärgselt 2-3 nädalat on selline periood, kus toimub taastumine. Inimene ei saa enam nii palju süüa korraga kui varem ja esialgu võib tekkida jõuetus, nõrkus ja mõnikord patsiendid muutuvad ka veidi ärevaks. Mõne nädala möödudes see aga kaob ja patsiendid näevad ka kaalulangust ehk esimest tulemust. Nende meeleolu paraneb ja nad muutuvad optimistlikuks.“

Dr Rein Adamson. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Millega arvestada pärast operatsiooni?

Kogenud kirurg toonitab, et patsiendid peaksid meeles pidama, et operatsioonijärgselt tuleb tarvitada elukestvalt erinevaid vitamiine. Soovituslik on ka suurendada füüsilist koormust, et saada soovitud tulemust ja isegi veel paremat tulemust, kui kirurgid mõnikord lubavad. „Samuti peab arvestama sellega, et jäädavalt muutub inimese anatoomia. Näiteks maovähendusoperatsiooni puhul osa magu eemaldatakse ja seda enam tagasi panna ei saa mitte mingite meetoditega. Maost möödajuhtivate operatsioonide puhul on situatsioon veidi teine ning osade operatsioonide puhul on ikkagi võimalik anatoomiat taastada,“ lausub dr Adamson ja lisab, et see ei ole küll enam nii lihtne, aga teostatav ning mõningatel juhtudel on see isegi vajalik, kui tekivad tõsised ainevahetuslikud probleemid või vitamiinide puudus organismis. Reaalses elus on nad neid operatsioone aga väga vähe teinud. „Samuti peab arvestama tervisliku toitumisega, ei tohi kuritarvitada alkoholi, mis mõjub pärast bariaatrilist operatsiooni eriti laastavalt ja võib tekkida isegi alkoholisõltuvus. Samuti ei ole soovitatav suitsetada. Suitsetamine võib põhjustada maohaavandite teket ja sellest omakorda võib tekkida veritsusi ja mitmeid muid ebameeldivaid probleeme.“

Patsiendid peaksid meeles pidama, et operatsioonijärgselt tuleb tarvitada elukestvalt erinevaid vitamiine. Soovituslik on ka suurendada füüsilist koormust, et saada soovitud tulemust ja isegi veel paremat tulemust, kui kirurgid mõnikord lubavad.

Dr Rein Adamson. Foto: GoodNews, Evelin Kruus

Kui operatsioon on hästi tehtud ja õnnestunud, siis suuri probleeme tavapäraselt ei ole

Dr Rein Adamson tõdeb et taastusperioodil peab arvestama, et esialgselt võib esineda väikseid tagasilööke, näiteks võib tekkida nõrkustunne, inimene ei saa enam juua suurtes kogustes nagu varem, vaid ainult lonksude kaupa. Samuti peaksid toidukogused esialgu olema väga väiksed, sest organism ei ole sellega harjunud ja patsient võib muutuda pessimistlikuks või depressiivseks. Mõne aja möödudes need nähud aga kaovad ning tekib esimene kaalulangus. „Esimese kuu jooksul võib see olla 5-10 kg ning need joomis- ja söömistakistused vähenevad. Seejärel võib juba tekkida patsiendil heaolu, meeleolu tõus ja energia suurenemine. Pärast läheb ladusamalt ja suuri probleeme tavapäraselt enam ei ole kui operatsioon on hästi tehtud ja õnnestunud.“

Head Uudised GoodNews