1. Avaleht
  2. Tervis
  3. Kevadväsimuse peletamise alus: tervislik toitumine ja vitamiinid
Kevadväsimuse peletamise alus: tervislik toitumine ja vitamiinid

Kevadväsimuse peletamise alus: tervislik toitumine ja vitamiinid

Kevade saabudes kerkib mitmetes ringkondades jututeemaks kevadväsimus. Termin on nii levinud, et seda on lihtne ära kasutada ka muude tervisehädade patuoinana. Kas kevadväsimus on müüt või mitte, selgitab apteeker.

„Sellist meditsiinilist diagnoosi nagu kevadväsimus tegelikult ei eksisteeri,“ sõnab Benu apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane. „Sageli on tegemist lihtsalt pikalt kestnud pimeda aja järelkajaga või siis talvisel perioodil vähema vitamiinide sisaldusega toidu tarvitamisest tingitud kergema vitamiini defitsiidiga,“ jätkab ta.

Foto: Freepik

Apteeker rõhutab, et mitte iga kevade saabumisega kaasnevat tervisemuret ei saa määrida kevadväsimuse kaela. Kui on kahtlus, et tegu on millegi muu kui lihtsalt vitamiinipuudusega, tuleks asjaolusid täpsustada.

Väsimuse üle kurtval inimesel tasuks mõelda, millal see tekkis, kas esineb muid kaebusi, kas on hakatud tarvitama uusi ravimeid ning milline on tema toitumine ja unerežiim. „Kui need variandid on ebatõenäolised, siis niiöelda kevadväsimuse puhul võiks abi olla näiteks kolme- kuni neljanädalasest multivitamiinikuurist,“ kommenteerib kevade saabumisega kaasnevat kurnatust Valge-Rebane.

Väsimuse üle kurtval inimesel tasuks mõelda, millal see tekkis, kas esineb muid kaebusi, kas on hakatud tarvitama uusi ravimeid ning milline on tema toitumine ja unerežiim.

„Multivitamiinide puhul võiks valida preparaadi, mis sisaldab toonust tõstvat koeensüümi Q-10 või ženšenni, kuid viimast peaks kõrgvererõhktõve põdevad isikud pigem vältima. Kui klassikaline multivitamin ei ole eelistatud, siis võib oma valiku teha näiteks monopreparaatide hulgast. Hästi aitavad C-vitamiini preparaadid, B-grupi vitamiinid letsitiiniga, B1-vitamiini preparaadid, rauapreparaadid, ternespiimakapslid, D-vitamiini preparaadid ja kalamaksaõli,“ tutvustab apteeker erinevaid võimalusi. Eelmainitud toidulisandid vähendavad väsimust ja stressi, annavad energiat ning tõstavad töövõimet.

Foto: Freepik

Preparaadid üksi imeloomaks ei tee

Tänavatel olevad reklaamid, mis rõhutavad näiteks kala ning puu- ja köögiviljade söömise tähtsust, pole seal asjata. „Toitumine on nagu maja ehitamisel vundament – see on meie kehade A ja O. Mida tugevam ja stabiilsem on vundament, seda tugevam ja tervem on maja ehk inimene,“ illustreerib toitumise tähtsust Valge-Rebane.

Toitumine on nagu maja ehitamisel vundament – see on meie kehade A ja O.

Vale toitumise mõju ei pruugi avalduda kohe, vaid alles aastate pärast, kuid siis on tagajärgedega juba palju raskem tegeleda. „Kahjuks võib juhtuda, et toitutakse aastaid märkamatult valesti, sest kõik vead ei anna endast kohe märku. Probleemid tekivad alles 10-15 aasta möödudes, kuid siis on nendega tegelemine oluliselt keerulisem. Et selliseid probleeme vältida, on arukam pidevalt läbimõeldult toituda,“ kommenteerib apteeker ebatervisliku toitumisega kaasnevaid probleeme. „Minu soovitus oleks planeerida nädalamenüü, kuhu erinevad toiduained sisse liita, et kõik vajalik oleks olemas,“ juhendab Valge-Rebane.

Foto: Freepik

Olgugi et mitmed vitamiinid ja teised toidulisandid panustavad organismi normaalsesse toimimisse, väheneb nende toime ja mõju märkimisväärselt, kui viljeletakse kehale koormavat eluviisi. „Tähtis on olla aktiivne ja tegeleda aeroobse treeninguga, soovitatavalt värskes õhus. Toituda tuleb mitmekesiselt: tarbida piisavalt marju, puu- ja juurvilju ning vältida liigselt soolaseid ja rasvaseid toite. Muidugi ei tohi unustada ka seda, et meie kehad vajavad puhkust, mistõttu on oluline unehügieen,“ sõnab apteeker. „Üks suuremaid karuteeneid meie kehale on liigne alkoholi tarbimine ning mis tahes mahus tubaka- ja nikotiinitoodete tarvitamine,“ rõhutab ta.

Tähtis on olla aktiivne ja tegeleda aeroobse treeninguga, soovitatavalt värskes õhus.

Kevadväsimus on levinud mõiste, mida kasutatakse katusterminina mitmete kevadel ilmnevate tervisemurede kohta. Enamjaolt saab oma keha antud perioodil erinevate toidulisandite ja täisväärtusliku toitumisega turgutada. Siiski tuleb olla valvas, sest mõni tõsisem terviseprobleem võib kevadväsimusega sarnaneda – sel juhul tuleb pöörduda oma perearsti poole.

Foto: Freepik
Foto: Freepik
Foto: Freepik