1. Avaleht
  2. Toitumine
  3. KÕHUGAASID TEEVAD MURET? Gaaside kogunemist seedeelunditesse esineb enamasti vale toitumise tulemusena
KÕHUGAASID TEEVAD MURET? Gaaside kogunemist seedeelunditesse esineb enamasti vale toitumise tulemusena

KÕHUGAASID TEEVAD MURET? Gaaside kogunemist seedeelunditesse esineb enamasti vale toitumise tulemusena

ToitKes kannatavad seedevaevuste all, on pahatihti kahtlustanud toorete aedviljade söömist. Just vanemaealised on hakanud pelgama toortoitu kõhugaaside hirmus. Terviseleht lahkas probleemi ja annab nõu loodusraviks.

Gaaside kogunemist seedeelunditesse esineb enamasti vale toitumise tulemusena, kaasneb kõhupuhitus, röhitused ja isegi äkkvalud. Ei pea alati olema maogastriiti, soolepõletikku või maohaavandit, et mingi toidu söömise tagajärjel tekivad seedehäired (kõrvetised, röhitsused, kõhupuhitus, kõhulahtisus jm). Nii on kroonilise kõhukinnisuse korral hea süüa rabarberit, kuid ometi ei kannata mitte kõik seda köögivilja ja tulemus võib olla kõhulahtisus ning kaasnevad gaasid.

On neid, kes korrastavad oma seedimist toorete tikritega, kuid samas saavad osa inimesi sellest tugeva kõhuvalu. Seedeorganid töötavad erinevalt ja igal isikul võib olla oma tundlikkus ühe või teise toiduaine suhtes. On neidki, kellel võib olla pärilikult kaasnev kõhukinnisus või lahtisus. Seedetrakt reageerib ägedalt erinevatele toitudele ja siin saab inimene lihtsalt oma kogemuste (testimise) abil ise midagi ära teha. Kunagi ei saa anda täpset toidusoovitust kõigile ühtemoodi, lisaks isikupärale on oluline ealisus, põetavad haigused, allergilisus jm.

Toored aedviljad tuleb oskuslikult kombineerida omavahel, seejuures mitte liialdada nendega hommikuti. Soovitav on toorsalatid valmistada õliga, mitte hapukoore või majoneesiga. Ka jogurtikastmed on omal kohal. Siinjuures ei tohiks liialdada suhkruga, mis koos toorete marjade ja köögiviljadega võib tekitada tõsiseid kõhuhädasid.

Aedvilju tuleks süüa ikka rohkem naturaalsena, sest organism saab neist piisavalt süsivesikuid. Aedvilju süüakse toorena eelkõige nendes sisalduvate kasulike kiudainete tõttu (head seedimise korrastajad), kuid samuti kergelt kuum-töödeldult ei kao nad kuhugi. Nii võibki soovitada neile, kes vaevlevad kõhugaaside käes, süüa aedvilju kergelt keedetult või hautatult (va kartul), mitte lömpsiks keedetult. Pole vaja karta ka tooreid aedvilju, vaevalt nad väikeses koguses ja heas koosluses seedeprobleeme põhjustavad.

Kui toore õuna söömine põhjustab probleeme, siis küpsetame seda kergelt ahjus või röstime pannil viiludena või hoopis riivime pudru sisse.

Üldse on hea kombineerida aedvilju koos tangainetest putrude, vormiroogadega ja võimalikult palju kasutada ka küpsetistes. Riivitud aedviljad tuleks lisada peaaegu valmis pudrule, et üksnes käärimist põhjustavaid ensüüme kahjutuks teha, samas säilitades kasulikud toitained.

Looduses on kõik olemas selleks, et olla terve

Kui on vaja seedimist parandada, taastada soolestiku mikrofloorat peale raskeid haigusi, vähendada kõhugaase või lihtsalt leevendada kõhuvalu, tuleb leida raviks sobivad toidu- ja ravimtaimed. Seedimist soodustavad näiteks kortsleht, kask, kibuvits, lina, koirohi, kõrvenõges, saialill, aniis, palderjan, harilik pune, liht-naistepuna, köömen, islandi käokõrv, harilik iisop, aedkoriander, lavendel, leesputk, paiseleht, meliss, piparmünt, aedpetersell, soolikarohi, teekummel, harilik raurohi, aedtill, nõmmliivatee.

Sellest loetelust leiab igaüks endale midagi sobivat tee valmistamiseks, et hoida korras oma seedimist. Ravimteed tuleb juua 2-3 klaasi päevas tühja kõhuga, kroonilise haiguse korral on soovitav juua teed 10 päeva järjest ja peale mõningast vaheaega korrata. Pidevalt esinevate kõhugaaside korral soovitab rahvameditsiin juua 0,5 kl kartulimahla 3 korda päevas 30 minutit enne sööki või hapukapsamahla 0,5 kl päevas.

Hea on kõhugaaside vähendamisel purustatud kaerateradest või -helvestest valmistatud jook. Selleks tuleb võtta 1 osa kaera, 2 osa toatemperatuuriga vett ja lasta tõmmata 5 tundi, segada aeg-ajalt, kurnata ja juua 0,5 kl korraga 3 korda päevas.

Tihti on puhitused tingitud aeglasest seedimisest, mille tulemusena on tekkinud gaasid. Sel juhul peab mõtlema seedimise tõhustamisele, milleks sobivad ingver, võilill, meliss, piparmünt, rosmariin, sidrun, tšillipipar, kadakamarjad, salvei jt.

Piprast ja ingverijuurest võib teha tinktuuri ja võtta enne sööki 1 spl korraga, ülejäänutest võib teha tõmmist ja võtta 2 spl enne sööki (2 spl taimi 1 kl keeva vee kohta, lasta tõmmata 1 tund). Kõigist neist võib valmistada ka teed, mida tuleks juua vähemalt 2 nädalat järjest ja tühja kõhuga.

TerviseLeht-logo-1024x333

Terviselehe saab tellida SIIN!

Head Uudised GoodNews