PÜSI KODUS I Meditsiinistaabid toetavad valitsuse algatust “Lähed välja, levitad viirust”
Põhja ja Lõuna meditsiinistaabid avaldavad toetust täna valitsuse algatatud sotsiaalkampaaniale „Lähed välja – levitad viirust. Püsi kodus!“, sest hoolimata koroonakriisi mõningatest rahunemismärkidest on endiselt vaja ühiselt pingutada selle nimel, et epideemia selgroog murda.
Põhja meditsiinistaabi juhi, Regionaalhaigla juhatuse liige-ülemarst prof Peep Talvingu sõnul näitavad tänased faktid, et saabumas on teatud stabiilsus ja lootust on, et kõige mustemad stsenaariumid teoks ei saa. “Samas me näeme ka, et ootamatult saabunud soe kevad on inimesed taas õue toonud ning viimaste päevade veidi stabiilsemad uudised on tekitanud inimestes ootuse ja lootuse, et kõige hullem on vist möödas,” selgitas prof Talving. “Me väga tahaks loota, et see tõepoolest nii on, kuid palun pingutame veel. Me ei tohi praegu kaotada valvsust. Me peame kõik koos veel kinni pidama eriolukorra reeglitest, püsima kodus ja hoidma distantsi just seetõttu, et epideemia lõpuks alistada.”
Tartu Ülikooli Kliinikumi kriisijuhtimismeeskonna juht ja anestesioloogia ja intensiivravi kliiniku juhataja professor Joel Starkopf rõhutab, et see, millise prognoosmudeli järgi COVID-19 levik Eestis jätkub, sõltub igast Eesti elanikust. „Liikumispiirangud on vajalikud kaitsmaks iseenda ja kõikide teiste eestlaste tervist. Vabariigi valitsuse kehtestatud meetmeid viirushaiguse leviku piiramiseks on vaja täita täie tõsidusega,“ toonitab professor Starkopf.
Et just järgmised kaks nädalat on koroonaviiruse leviku piiramisel kriitilise tähtsusega käivitas riik koroonaviiruse edasise leviku takistamiseks täna vastutustundlikkusele suunava sotsiaalkampaania „Lähed välja – levitad viirust. Püsi kodus!“, millega kutsutakse Eesti inimesi ennetama koroonaviiruse tahtmatut levitamist.
Kriisi ajal Põhja ja Lõuna regioonide haiglavõrgu koostöö korraldamiseks loodud meditsiinistaabid tunnustavad muuhulgas Eesti inimesi senise kaine ja vastutustundliku suhtumise eest eriolukorda ja selle meetmetesse. “Hea näide on eile avaldatud teade, et arstide jaoks on loodud käitumisjuhised juhuks, kui kriis peaks võimenduma ja arstid peaks ressursside nappuses tegema raskeid eetilisi valikuid. Inimesed mõistsid, et see ei ole n-ö homsest jõustuv korraldus, vaid on järjekordne preventiivne samm, valmistumine võimalikuks kriisi võimendumiseks, neid juhiseid ilmselt ja loodetavasti kunagi reaalselt keegi kasutama ei pea ja arstid võitlevad ka kõige kangema kriisi ajal iga inimese eest endiselt lõpuni,“ lisas prof Talving.
Professor Starkopf toob välja tervishoiuasutuste koostöö olulisuse kriisiolukorras. „Haiglavõrgu jaotumine põhja ja lõuna reginoonideks võimaldab haiglatevahelise koostöö senisest paremat koordineerimist. Lõuna staapi kuuluvad üheksa Eesti haiglat on mõistnud olukorra tõsidust ning teinud head tööd haigete käsitluse ja logistika planeerimisel,“ tunnustas Starkopf. Eesti haiglate võimekus COVID-19 haigete raviks on epideemia senist kulgu arvestades kindlasti piisav.