Väikelapse palaviku alandamine kodus: mida iga noor lapsevanem peaks teadma
Lapse palavik on organismi loomulik kaitsereaktsioon, kuid teatud juhtudel tuleb seda leevendada. Proviisor annab nõu, kuidas palavik kiiresti alla saada ning millisel juhul peaks kindlasti arsti poole pöörduma.
Lapse palavikku peaks alandama hakkama alates 38 kraadisest palavikust. „Kõige olulisem on anda lapsele palju jahedat juua – vesi on parim valik, kuid sobivad ka mahlad või viimases hädas isegi limonaad, kui laps midagi muud ei soovi,“ selgitab Benu Tõrva Keskapteegi proviisor Virge Sokk.
Kõige olulisem on anda lapsele palju jahedat juua – vesi on parim valik, kuid sobivad ka mahlad või viimases hädas isegi limonaad, kui laps midagi muud ei soovi.
“Samuti ei tohiks seljas olla palju riideid ja kindlasti ei tohi last katta paksu tekiga. Ka tuleks eemaldada mähe, sest see takistab soojuse äraandmist,” juhendab Sokk ja lisab, et palaviku alandamiseks võib laubale panna jaheda rätiku ning lapse keha võib määrida jaheda, aga mitte külma veega. „Vesi peaks olema umbes 36–37 kraadi. Liiga külm vesi võib lapse enesetunnet hoopis halvendada,“ märgib proviisor.
Sokk rõhutab, et kindlasti ei tohi palavikus lapsele määrida rinnale või talla alla soojendavaid salve nagu näiteks hanerasv. Ka on paljud vanemad kuulnud viinasokkidest kui palaviku alandamise nipist, kuid proviisori sõnul pole need alati sobivad. „Kui lapse käed ja jalad on külmad, siis viinasokke kindlasti teha ei tohi. Muidu pole see meetod kuidagi ohtlik, kuid sama tõhus on ka jaheda veega keha hõõrumine. Viin kuivatab väga lapse nahka, nii et pigem ei ole seda vaja teha,“ selgitab ta.
Millal pöörduda arsti poole?
„Kui laps on loid, oksendab, tal tekib lööve või palavik ei alane ka ravimite manustamisel, tuleks kindlasti arstiga konsulteerida,“ ütleb proviisor. Erilist tähelepanu nõuavad olukorrad, kus lapse temperatuur tõuseb üle 39 kraadi ja ei lange hoolimata kodustest abivahenditest.
„Juhul kui väikelapsed tekivad palaviku tõttu krambid, on vaja koheselt kiirabi kutsuda,“ hoiatab Sokk. Samuti tasub alati perearstiga ühendust võtta, kui palavik püsib mitu päeva või kaasnevad muud tõsised sümptomid, nagu hingamisraskused või lööve.
Kui palavik püsib rohkem kui paar päeva ja ravimid pole saadaval, tuleb lapse seisundit hoolikalt jälgida. „Temperatuuri võiks mõõta iga paari tunni tagant ja kui lapse enesetunne halveneb, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole,“ selgitab ta.
Temperatuuri võiks mõõta iga paari tunni tagant ja kui lapse enesetunne halveneb, tuleb kindlasti pöörduda arsti poole.
Lapse tervise jälgimisel ja palaviku alandamisel on oluline olla tähelepanelik ja vajadusel kiiresti tegutseda. „Lapse keha võib saada palavikušoki väga lihtsalt. Kui palavik tõuseb väga kõrgeks, tekib oht lapse ajule”.
Koduapteegis olgu nii ibuprofeen kui paratsetamool
Proviisori sõnul peaks igas kodus olema valmis palavikualandajad. „Siirupid ja küünlad on väikelastele head valikud, kuid tuleb jälgida, et annus vastaks lapse kehakaalule,“ rõhutab ta. Kuna siirupid säilivad avatuna lühikest aega, soovitab apteeker hoida kodus ka tablette, mida saab vajadusel suurematele lastele purustada ja manustada.
Kuna siirupid säilivad avatuna lühikest aega, soovitab apteeker hoida kodus ka tablette, mida saab vajadusel suurematele lastele purustada ja manustada.
Sokk jagab, et vähem levinud teadmine on, et kõikidel inimestel ei pruugi paratsetamool temperatuuri alandada. “Sellisel juhul tasub toimeainet vahetada ja proovida näiteks ibuprofeeni,” selgitab proviisor.
Vedeliku tarbimine on palavikus lapsele äärmiselt oluline. “Peamine on, et laps jooks. Parim valik on jahe vesi, aga sobivad kõik jahedad joogid-söögid, peaasi et lapsele maitseks.” On tavaline, et enamasti haige laps süüa ei taha – oluline on, et organism saaks piisavalt vedelikku. “Haigele lapsele sobivad väga hästi erinevad supid – sealt saab korraga ka vedeliku kätte. Kuid siis kindlasti jahedana, mitte kuumana,” juhendab Sokk.