1. Avaleht
  2. Tervis
  3. RAADIO ELMAR I Millist ravimteed oleks mõistlik tarbida talvel?
RAADIO ELMAR I Millist ravimteed oleks mõistlik tarbida talvel?

RAADIO ELMAR I Millist ravimteed oleks mõistlik tarbida talvel?

Raadio Elmari hommikujutus rääkis loodusterapeut ja näojooga õpetaja Mai-Liis Kivistik sellest, millist kolme ravimteed oleks mõistlik tarbida talvel. Ka soovitas ta teesid unetuse ning valu vastu.

Mai-Liis Kivistik. Foto: Helen Tulp

Millise tee järgi haarata, kui vaevuseks on väsimus?

Mai-Liis sõnas, et väsimuse puhul on heaks teeks kange piparmündi tee. Kanguse mõttes tähendab see loodusterapeudi seda, et teel tuleks lasta tõmmata üle 5 minuti. „10-15 minutit oleks veel eriti hea, et tee tuleks võimalikult tugev ja ergutava toime,“ lausus ta ja lisas, et teiseks variandiks on fermenteeritud põdrakanep. „Ka see on hea erguti, mis aitab leevendada väsimust.“

Valu vastu aitab angervaks

Kui vaevuseks on valu, siis Mai-Liis nendib, et kõige tuttavam taim on sellisel juhul angervaks, mis tegelikult on looduslik aspiriin. Näiteks aitab see leevendada pea- ja menstruatsioonivalu. Ta selgitab, et tee tarvitamisel tuleks aga olla järjepidev – üks tassike ei pruugi kohe mõjuda, aga sellisel juhul tuleks tarvitada seda regulaarselt. „Kui soovid teega tervisele mõju avaldada, siis seda tuleks pikemalt tarvitada.“

Ka unetuse puhul on abi ravimteest

Unetuse puhul soovitab Mai-Liis esmalt üle vaadata põhjused, mis meid stressi viivad. „Kindlasti aga saab ennast õhtuti toetada tassikese humala- või kummeliteega, aga ka sidrun-melissiga. Natuke oleneb ka maitsest, aga enda kogemusest ütlen, et humal toimib väga hästi. Ka poolest tassist teest tuleb juba uni.“

Naistepuna leevendab mõõdukat depressiooni

Kuna Eestis on neli aastaaega, siis Mai-Liis soovitab kõigil eestlastel varuda koju naistepuna, sest see leevendab ka mõõdukat depressiooni. „Naistepuna suudab ärevuse ja stressiga hästi toime tulla ning tassike õhtul või hommikul pikema ajaperioodi vältel aitab saada häid tulemusi.“

Mai-Liis soovitab kolme teed, mida juua eriti talvel

Kodus võiks Mai-Liisi sõnul olla talvel olemas kindlasti raudrohi, mis aitab külmetuse vastu. Teiseks soovitab ta angervaksa just viimase valuvaigistava omaduse tõttu ning kolmandaks kanarbikku, mis aitab palaviku ja kiire taastumise korral.

Ka praegu saab metsast korjata taimi tee jaoks

Mai-Liis toob välja, et ka juba praegu saaks metsast korjata pohlalehti ja mustikavarsi, millest valmistada teed. „Kevadel esimesteks tulijaks on paiselehed, mis on neelupõletiku ja köha puhul abiliseks. Ka nurmenukk rahustab ja soodustab seedimist.“

Kõikide eelpool toodud vaevuste vältimiseks soovitab Mai-Liis kevadel läbi teha aga kehapuhastuse. Selleks soovitab ta karulauku, mida saab panna kas leiva peale või hummusesse. „Tarvitades seda nädal-kaks järjest, saab kehale mõnusa restardi ära teha.“

Tee selgeks, mis taim on mis

Mai-Liis lausub, et kui on soov varuda ravimtaimi, siis tulevad appi tuttavad, kes elavad linnast väljas ja omavad näiteks talu, aga ka mahetalud ja apteegid ning võimalus on ka ise neid korjama minna. „Esmalt tuleks aga selgeks teha, millised need taimed välja näevad, et korjaksid õigeid taimi.“

KUULA RAADIO ELMARI INTERVJUUD!

Head Uudised GoodNews