Avaleht Tervis Nõuandeid teismelise tervisliku menüü koostamiseks
Nõuandeid teismelise tervisliku menüü koostamiseks

Nõuandeid teismelise tervisliku menüü koostamiseks

Foto: Matti Paglant
Foto: Matti Paglant

Teismeliste isu võib olla väga erinev. Tavaliselt need, kes viskavad kiiresti pikkust, tahavad ka rohkem süüa. Energiavajadus on tütarlastel vanuses 10-13 aastat 2048 kilokalorit ja poistel 2214. Kõige tähtsam on teismeliste tervisliku toitumise juures toidukordadest kinnipidamine ja päeva alustamine hommikusöögiga.
Kui seda teeb enamik nooremaid õpilasi, siis vanemaks saades suureneb nende tütarlaste hulk, kes ei söö hommikueinet. Seevastu poisid on kasvuajal näljasemad ja leiavad ka rohkem aega hommikul süüa.

Hommikusöök annab päevale hea alguse. Seepärast peaks käepärast olema kasvõi puuvili, klaas mahla või kakaod. Mõned teismelised põlgavad putru, kuid selle söömise võimalus peab olema – kas siis süüakse või mitte, see ei ole alati vanemate võimuses. Munapuder ja omlett saavad kiiresti valmis ning kui noorele maitseb, siis võib pakkuda just munarooga, kõrvale lisada võileib värske kurgi, redise või mõne muu värske salatiga.

Kasvavad lapsed peavad iga päev jooma 2-3 klaasi piima ja sööma kodujuustu või juustu. Piimas on täisväärtuslik ja kergesti omastatav valk ning piimast imendub kaltsium kõige paremini. Pisut on piimas ka vajalikku D-vitamiini. Vahest võib maiustada ka koorejäätise või puuvilja- ja biojogurtiga, aga kindlasti ei tohiks põhitoiduks olla ainult piim ja piimavalgud.

Maiustamisega ei tohiks liiale minna

Maiustamiseks sobivad kõige paremini marjad ja puuviljad nii värskelt kui kuivatatult, samuti koduste keedistena. See on soovitus, mis tuleb peres muuta reegliks ja jälgida, et kommide, küpsiste, vahvlite, magusate batoonide, krõpsude ja muude ”kotitoodete” söömisega liiale ei minda.

Parim moodus on päevast suhkruhulka lugeda teelusikate kaupa. Kui päevas võib süüa 6-8 teelusikat suhkrut, siis on lihtne korraks läbi mõelda see, et mitu klaasi juuakse päevas suhkruga teed, kohvi või kakaod ja kui palju jääb üle maiustamiseks. Paar kommi päevas ja väike pudel või paar klaasi magusat limonaadi ei tee veel paksuks. Lastele on vaja magusat ja ainult puuviljadest neile ei piisa. Küsimus on alati valikutes ja liialdamises!

Loomulikult tuleb ülekaaluliste laste maiustamist rohkem kontrollida, kuna neil võibki olla suurem magusaisu. Siis on hea seada sisse kokkulepe, millega maiustatakse ja kui tihti. Oluline on siinkohal aktiivne eluviis. Kui tarbitud kalorid kulutamata jäävad, on ülekaal kerge tulema.

Parim on värske tooraine

Loomse valgu vajaduse katmiseks on vajalikud lihatoidud ja kalaroad. Ka kõige suurema kiirustamise puhul ei tohiks lastele pakkuda konserve ja konservidel põhinevaid roogasid.

Nendes on erinevaid lisaaineid, lastele sobimatuid maitseainete segusid ning eelkõige rohkesti soola. Teismelistele, nagu ka noorematele lastele, on kõige parem värskest toorainest valmistatud toit. Parim viis on seda valmistada aurutades ja keetes, mitte rasvas küpsetades.

Samuti peaks piiri pidama makaronitoodetega ning mitte sööma neid rohkem kui paar korda nädalas. Alternatiiviks on siinkohal aedviljaroad ja salatid, mis peaksid olema meie igapäevases menüüs.

Mai Maser, toitumisekspert
Allikas: Terviseleht

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga