Avaleht Tervis Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi varase avastamise kuu
Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi varase avastamise kuu

Maikuu on rahvusvaheline rinnavähi varase avastamise kuu

Koostöös Eesti Vähiliidu ja Eesti Haigekassaga jätkub rinnavähi sõeluuringu kampaania, mille peamiseks eesmärgiks onkutsuda sihtrühma naisi sõeluuringule ning eesmärk on  teadvustada inimestele, et varases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav.

2017. aastal saavad nimelise kutse uuringule aastatel  1955, 1957, 1959, 1961, 1963, 1965, 1967 sündinud ravikindlustatud naised.

Oluline on, et ka ilma kaebuste või sümptomiteta naised uuringul käiksid, sest rinnavähk varajases staadiumis endast märku ei anna.

Rinnavähk on kõige sagedamini esinev pahaloomuline kasvaja naistel. 2014.a.diagnoositi vähiregistri andmetel Eestis 728 uut rinnavähijuhtu naistel ja 4 meestel.

Viimastel aastatel on uute juhtude arv tõusnud umbes 10%. (Allikas: Tervisestatistika ja Terviseuuringute Andmebaas).

Rinnavähi sõeluuringu eesmärgiks on avastada rinnavähk võimalikult varases staadiumis ning vähendada sel viisil haigusesse suremust ja tõsta haigete elukvaliteeti. Kui naine kuulub antud aasta uuringule kutsutavate sihtrühma, võib ta ka kutset ootamata uuringule registreeruda. Sõeluuringule registreerimisel kontrollitakse sünniaastat ja ravikindlustuse kehtivust. Uuringule tulekul tuleb kaasa võtta isikut tõendav dokument. Ravikindlustust omavate naiste sõeluuringu eest tasub haigekassa. Ravikindlustuseta naised saavad osaleda uuringus tasudes selle eest ise vastavalt teenusepakkuja hinnakirjale.

Väga oluline on, et naised hooliksid ka ise oma tervisest – külastaksid regulaarselt günekoloogi, perearsti ja kontrolliksid ise oma rindu st. teostaks rindade enesevaatlust üks kord kuus.

Eesti Vähiliit soovitab naistele salvestada iPhone ja Androidi nutitelefonidele ka eestikeelne põhjalike juhenditega enesevaatluse tasuta rakendus, mis on leitav SIIT!

Naised, hoolige oma tervisest, käige regulaarselt kontrollis.

Lisainfot sõeluuringute ja maakondades sõitvate mammograafiabusside kohta leiate SIIT!

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga