Avaleht Toitumine Millal valmivad tänavu Eesti aia- ja metsasaadused?
Millal valmivad tänavu Eesti aia- ja metsasaadused?

Millal valmivad tänavu Eesti aia- ja metsasaadused?

Tänavune pikk ja külm kevad ning suhteliselt jahe suvi mõjutab kõiki kohalikke aia- ja metsasaaduseid, mis võrreldes eelmise aastaga võivad valmida kohati kuni neli nädalat hiljem.

“Hetkel mõjutab ilm kõige rohkem maasikakasvatajaid, sest mari ei saanud õigeaegselt valmis ja juunis loodetavat käivet ei tekkinud,” tõdes Eesti üks suuremaid maasikakasvatajaid, AranFarmingu juhataja Paavo Otsus. “Kuna suurem osa Eesti maasikatest saab nüüd valmis ühekorraga, siis võib juhtuda, et puudu jääb ka saagikorjajatest ja maasika hind tõuseb.”

AranFarmingu toodangust jõuab praegu suurem osa Tallinna kesklinnas Solaris keskuses avatud talukaupade letti Merry Berry. “Kuna meie kasutame maasikate kasvatamiseks Eestis ainulaadset tunnelkasvandust, siis oleme kodumaist maasikat saanud pakkuda juba alates juuni algusest,” lisas Otsus, kelle sõnul on kodumaisel marjal välismaise ees selge eelis nii konsistentsi, lõhna kui ka maitse osas.

Farmer Paavo Otsus

Tartumaale Haaslava valda rajatud ainulaadne 15-hektariline tunnelkasvandus tagab saagile ilmastikukindluse. “Saame tagada jätkusuutliku tarneahela ja hea kvaliteediga marjad kuni septembrini,” kinnitas Otsus ning lisas, et peale maasikate saab Merry Berry letist terve suve jooksul osta ka teisi kodumaiseid marju, köögivilju ja metsasaadusi. “Kui metsasaaduste osas sõltume siiski Eesti ilmaoludest, siis tänu tunnelkasvandusele oleme võrreldes teiste kauplejatega saanud aiasaadusi pakkuda oluliselt varem – varajasele maasikale lisaks ka värsket kartulit juba alates juuni keskpaigast.”

Viljade valmimise prognoos selleks suveks:

Juuli alguses ja keskpaigas:

–       maasikad
–       kukeseened
–       metsmustikad

Juuli lõpus:

–       mustsõstrad
–       punasõstrad
–       kultuurmustikad
–       vaarikad
–       suveõunad

Augusti alguses:

–       kirsid

Augusti lõpus:

–       pohlad
–       ploomid

Septembris:

–       õunad

Oktoobris:

–       jõhvikad

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga