Avaleht Tervis Esmakordselt Eestis teostati edukas kõhre taastav operatsioon
Esmakordselt Eestis teostati edukas kõhre taastav operatsioon

Esmakordselt Eestis teostati edukas kõhre taastav operatsioon

Ortopeediaarstid

Eesti suurima ortopeedilist ravi pakkuva erahaigla Ortopeedia Arstid ortopeed ja üks omanikke, dr Madis Rahu, viis läbi mikrofaktuuringut ja kollageenmaatriksit kasutades kõhre taastava operatsiooni. Ainulaadne operatsioon möödus edukalt ja patsient tunneb ennast hästi.

„Meile teadaolevalt on tegemist Eestis esmakordse juhtumiga, kus kõhrevigastust ravitakse sedavõrd uudsete meetoditega nagu mikrofaktuuring kombineeritud kollageenmaatriksiga. Liigeskõhr üldiselt täisväärtuslikuna ei taastu ja seetõttu tuleb kõhredefekti või – vigastuse puhul sageli patsiendile soovitada füüsilise aktiivsuse osas olulist elustiili muutust. Meie poolt teostatud operatsioon aga soodustab kõhretaolise koe teket, mis annab eriti noorematele patsientidele uue võimaluse,“ selgitab uudse protseduuri teostanud ortopeed dr Madis Rahu.

Tänapäeval on kirurgilise kõhrevigastuste paranemisel kolm põhisuunda. Esiteks mikrofraktuuring, mis on kõige igapäevasemalt kasutatav kõhrevigastuste ravimeetod, kuid mille tulemusi on raske juhtida. Puudub võimalus kontrollida, et mis kude defekti katma hakkab ja mis ulatuses. Teine suund on omaenda kõhrerakkude implanteerimine defektikohta, kuid protseduur ei anna alati kõige paremaid tulemusi ja nõuab mitut operatsiooni. Kolmas suund on osteokondraalne autoloogne luu-kõhre ümberistutamine, millel on omad piirangud ja doonorpiirkonna (kust võetakse implanteeritavaid kudesid) valud.

Just eelpool toodud puuduste tõttu on tänapäeval võetud kasutusele nn maatriksmaterjalid. Dr Rahu poolt läbiviidud ühe operatsiooni raames teostati patsiendil esmalt mikrofaktuuring ja seejärel kaeti kõhredefekti koht Chondro-Gide® kollageenmaatriksiga, mis soodustab kõhretaolise koe teket ja aitab kontrollida, et defekti kohale ei tekiks soovimatut lisakude.

„Oleme kogu aeg ennast täiendamas uute ortopeediliste ravivõte osas ja aitame omalt poolt kaasa uudsete protseduuride juurutamisel. Just erasektori roll on olla uute lahenduste osas eestvedaja, kuna riiklik sektor peab rohkem arvestama Haigekassa efektiivsusele suunatud rahastusega. Ka praegu teostatud kollegeenmaatriksiga operatsioon on hetkel patsientidele kättesaadav ainult tasulise teenusena, hinnaga 1995 EUR. Samas loodame, et uudne ravi annab nii mõnelegi aktiivsele noorele uue võimaluse oma elukvaliteeti parandad

Ortopeedia Arstid on Eesti kapitalil põhinev ortopeediaga tegelev erahaigla, kus teostatakse kõiki ortopeedilisi operatsioone ja teenuseid. Kliiniku asutajad on nii Eestis kui rahvusvaheliselt tunnustatud ortopeedid, kes kuuluvad erialaseltside juhatustesse ning osalevad ortopeedia valdkonna arengustrateegiate koostamisel. Ortopeedia Arstide tohtrid teevad lisaks Tallinnas asuvale kliinikule regulaarseid vastuvõtte ka Rakvere haigla polikliinikus ja Läänemaa haiglas.a,“ selgitas Ortopeedia Arstid haigla kliiniline juht, dr Armin Heiman.

Igakülgset informatsiooni teostatavate protseduuride, ravivõtete ning vastuvõtu kohta jagab Ortopeedia Arstide erakliiniku koduleht www.ortopeediaarstid.ee. Täiendavat infot võib küsida ka üldtelefonil (606 7747), samas saab registreeruda ortopeedide vastuvõtule.

LEAVE YOUR COMMENT

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga